بیانیه وزارت خارجه کشورمان

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بيانيه‌اي در واكنش به بيانيه اخير شوراي وزيران اتحاديه اروپايي مسائلی را مطرح می کند که اصلا ارزش پاسخگوئی دیپلوماتیک ندارند. در عین حال از آنجائی که در نود و نه درصد موارد مخاطب این بیانیه ها داخلی است و نه خارجی لازم دیدم که قدری حرفهای وزارت خارجه مان را بالا و پائین کنم تا راست و دروغش را از هم جدا نمایم.این شما و این هم بیانیه کذائی به نقل از سایت فارس نیوز:
————————————–
به گزارش خبرگزاري فارس، وزارت امور خارجه كشورمان با انتشار بيانيه‌اي در واكنش به بيانيه اخير شوراي وزيران اتحاديه اروپايي تاكيد كرد: متاسفانه اين بيانيه بر خلاف تلاشهاي نماينده آن اتحاديه جناب آقاي سولانا در مذاكرات با جناب آقاي دكتر لاريجاني دبير محترم شوراي عالي امنيت ملي كشورمان بوده (انگار اروپا مثل ایران است که جماعتی نماینده ای را برای مذاکره بفرستند بعد خودشان ساز دیگری بزنند. درضمن خاویرسولانا که رسما گفت مذاکراتش با ایران به شکست رسیده ، مذاکرات شکست خورده که دیگر جهت ندارد) و مسير‌ي را هدف‌گيري نموده است كه با اهداف جناحهاي تندرو آمريكا شباهت بيشتري دارد.
وزارت امور خارجه در بيانيه خود، آخرين دور مذاكرات لاريجاني و سولانا را در مسيري منطقي براي رفع نگرانيهاي احتمالي از انحراف فعاليتهاي هسته‌اي ايران و نيز تضمين حقوق ملت ايران در بهره گيري صلح آميز از فناوري هسته‌اي دانست (همین است که می گویم این خبرها و اعتراض ها جنبه داخلی دارند تا خارجی. سولانا رسما گفت که با لاریجانی به جائی نرسیده آنوقت اینها اینگونه در بوق می کنند که انگار دور آخر مذاکرات از هر زمانی سازنده تر بوده!) و تصريح كرد: مذاكرات ايران و اروپا مي‌توانست با حمايت آن شورا استمرار يافته و به اضطرابهاي تصنعي پايان دهد (عبارت «اضطرابهای تصنعی» بسیار قابل توجه است. چرا «تصنعی»؟).
در اين بيانيه خاطرنشان شده است: به نظر مي‌رسد شوراي وزيران اتحاديه اروپايي با چنين اقدامي به نوعي در قصور سازمان‌يافته گرفتار آمده است (آنها در «قصور سازمان یافته» گرفتار آمده اند و شما در «وقت کشی سازمان یافته»، این به آن در.)؛ چرا كه عملاً عدم پايبندي خود را به توافقات حاصله طي چهار دور مذاكره طولاني نشان داده (خدا پدرتان را بیامرزد که می گوئید اروپائیان با شما چهار دور مذاکرات طولانی کردند. دو روز دیگر خواهید گفت پرونده ایران از همان روز اول و بدون مذاکرات به شورای امنیت فرستاده شد. کیلومتر که ندارد که) و بدينوسيله لطمه جدي به اعتماد جمهوري اسلامي ايران وارد ساخته است (ای وای اسدالله! تو به احساسات لطیف و زنانه من ضربه زدی! من «هرت» شدم). وزارت امور خارجه با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران پايبند به توافقات حاصله با سولانا در طول مذاكرات اخير مي‌باشد (مسئولان مملکتی لطف کنند و محض نمونه یکی دو عدد از این «توافقاتی» را که با سولانا کرده اند را جهت اطلاع عموم منتشر کنند تا اولا معلوم شود بر سر چه توافق شده، دوما تا چه مقدار توافق شده، سوما تضمین این توافقات چه بوده، چهارما چگونه امکان دارد توافق حاصل شود و بعد مذاکرات به بن بست برسد)، خاطرنشان كرده است: اگر اتحاديه اروپا به تبعيت از برخي قدرتها راه ديگري غير از مذاكره را انتخاب نموده است، بايد مسئوليت عواقب آن را نيز بپذيرد (شما خودشو ناراحت نکن! اینها اروپائی هستند و «عواقب» کاری که می کنند را برای قرنهاست پذیرفته اند. بد بخت آنهائی که به شیشه خانه دیگران سنگ پرتاب می کنند و در پاسخ اعتراض می گویند می خواستی سر راه سنگ شیشه نصب نکنی. مسئولیت پذیری در وطن عزیز ما است که به افسانه نزدیک می شود، در غرب عین واقعیت است).
وزارت امور خارجه كشورمان در بيانيه خود با بيان اينكه پاسخ مشروح ايران به بسته پيشنهادي شش كشور كه پيشنهادات و راهكارهاي مطروحه در آن بسيار روشن‌تر، جدي‌تر و سخاواتمندانه‌تر از بسته پيشنهادي كشورهاي مزبور است (صفت دیگری که بتوان «تر» به آخرش داد هم بود و در این قسمت ذکر نشد؟ محض رضای خدا پیشنهادات این کشورها به همراه جواب ایران را رسما منتشر کنید و تشخیص «تر» بودن آنها را به ملت واگذارید. البته اگر از این نمی ترسید که معلوم شود علت «ترتر» موتور مذاکرات اتمی کدامیک از دو طرف است.)، افزوده است: پاسخ مشروح ايران به بسته پيشنهادي شش كشور از نظر جمهوري اسلامي ايران همچنان اعتبار دارد و ما از اتحاديه اروپا دعوت مي‌كنيم تا با اتخاذ راهكارهاي مبتني بر مذاكرات و تعامل، تعهد واقعي خود را به حمايت از صلح و امنيت جهاني و منطقه‌اي را به اثبات رساند (در عرض سه سال چهار دور مذاکرات طولانی کرده ایم باز هم نیاز به مذاكرات و تعامل است تا تعهد واقعي اروپائیان نشان داده شود. در طول «مذاکرات و تعامل» های آینده هم ما به غنی سازی ادامه می دهیم و هر وقت آنقدر غنی کردیم که گارامب بمب اتمی آزمایش کنیم آنوقت می گوئیم مذاکرات به نتیجه رسید و تعهد اروپائیان به صلح جهانی ثابت شد.).
در ادامه بيانيه وزارت امور خارجه آمده است: در حالي‌كه جمهوري اسلامي ايران تاكنون پايبندي كامل خود را به معاهده ان پي تي و مقررات آژانس را حفظ كرده (آخر اگر پایبندی ایران به معاهده ان.پی.تی حفظ شده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی مرض نداشت ایران را به شورای امنیت ارجاع کند. لازم به ذکر می دانم که نحوه انجام امور حقوقی و تصمیم گیری ها در سطح بین المللی به میزان زیادی با نحوه برخورد افسر راهنمائی و رانندگی مستقر در چهار راه آذربایجان با راننده ای که چراغ قرمز را رد کرده تفاوت دارد) و به عنوان قرباني سلاحهاي كشتار جمعي بارها در عمل مخالفت خود را با توليد و بكارگيري اين سلاحها به اثبات رسانيده است، (اولا همین قربانیان هستند که چون یک بار قربانی شده اند می خواهند آنقدر قوی بشوند که دیگر قربانی نشوند و یا تلافی کنند. این است که به دنبال سلاحهای خطرناک می روند. دوما ایران قربان سلاح های شیمیائی شد و نه اتمی که به مراتب ازشیمیائی خطرناک ترند. سوما چگونه و در کجا جمهوری اسلامی ایران «بارها» در عمل مخالفت خود را با توليد و بكارگيري اين سلاحها به اثبات رسانيده است»؟ توجه کنید که می گویند «بارها» یعنی بیش از چند بار، مثلا کی؟ و می گویند «در عمل» یعنی به چه نحوی؟ یک مثال بیاورند ) هرگونه ارتباط برقرار كردن و يكسان تلقي كردن فعاليتهاي جمهوري اسلامي ايران و برخي از كشورهاي سازنده سلاحهاي كشتار جمعي، يك سفسطه بزرگ با هدف تندتر كردن فضاي سياسي به شمار مي‌رود (حتی زمانی که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بقایای مواد رادیواکتیو غنی شده با درصد بالا برروی سانتریفیوژ های وارداتی از پاکستان پیدا کردند؟).
وزارت امور خارجه با تاكيد بر اينكه بيانيه اخير شوراي وزيران اتحاديه اروپا اقدامي غير سازنده و يك اشتباه بزرگ سياسي خواهد بود، خاطرنشان كرده است: متاسفانه برخي از كشورها با نگاهي ابزاري به نهادها و ساز و كارهاي بين‌المللي، از جمله آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و معاهده ان پي تي، بيشترين ضربه را به نهادهاي بين‌المللي زده و مشروعيت و مرجعيت آنها را زير سؤال برده‌اند (بمیرم الهی که بعضی ها چقدر مظلوم هستند و از هیچ چیز و هیچ کس استفاده ابزاری نمی کنند، علی الخصوص از احساسات پاک جوانان شان برای روی مین فرستادن آنها یا کشتن شان در جنگ.).
در اين بيانيه تصريح شده است: جمهوري اسلامي ايران كشوري مسئوليت‌پذير در نظام بين‌الملل است و به تعهدات بين‌المللي خود همچنان پايبند خواهد بود (به جان مادرم راست می گویم!)، ولي اگر طرف مقابل مسير فشار، تحريم و تهديد را انتخاب نمايد، بي‌تفاوت نخواهد ماند و اجازه پايمال شدن حقوق خويش را نخواهد داد.
امور خارجه در بيانيه خود افزوده است: اتحاديه اروپا و تمامي طرفهاي ديگر بايد بدانند مسير شوراي امنيت و تحريم مسير‌ غير قانوني و غير حقوقي است (خوب اگر غیر قانونی و غیر حقوقی است آن را به دادگاه های بین المللی بکشید و مدتی هم در کش و قوس دادگاه و مذاکره زمان بخرید. شما که به زمان نیاز دارید و اعتراض به حکم غیر قانونی چند سالی به شما زمان خواهد داد. از چه می ترسید؟ نکند از آشکار شدن این واهمه دارید که صدها حقوق دان بین المللی در آژانس و در شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر سازمانهای وابسته به این دو نهاد این ارجاع و تبعات آن را قانونی می دانند و تنها شمائی که در جایگاه متهم نشسته اید کل مجموعه را غیر قانونی می دانید ؟)كه كاملاً متباين از مسير مذاكرات و همكاري‌هاي دراز مدت – آن‌گونه كه در بسته پيشنهادي و پاسخ ايران آمده است – مي‌باشد. اشتباه محاسباتي بزرگي است اگر تصور شود كه مي‌توان همزمان هر دو مسير را تحت عنوان سياست هويچ و چماق فعال كرد.
در پايان بيانيه وزارت امور خارجه كشورمان تصريح شده است: جمهوري اسلامي ايران همچنانكه به ابتكارات مبتني بر حسن نيت با حسن نيت متقابل پاسخ خواهد داد، در برابر سياستهاي مبتني بر تهديد و فشار نيز رفتار متقابل و متناسب اتخاذ خواهد نمود؛ بنابراين همچنان طرف اروپايي را به بازگشت به ميز مذاكرات دعوت مي‌نمايند.
———————————————
فقط در نظر بگیرید زمانی که این بیانیه سر از میز کار خاویر سولانا و یا مسئولان جامعه اروپا در آورد آنان که خود از تمام مسیر مذاکرات مطلع هستند چه فکر خواهند کرد؟ آیا تصور نخواهند کرد که با یک مشت احمق طرف هستند که حرف طرف مقابل را نمی فهمند چه رسد به اینکه بخواهند درباره این حرفها فکر کنند؟ کجای این بیانیه وزارت خارجه صحبت با «خارجیان» بود؟
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: