پنچری علم را گرفتیم و بادش کردیم

انگار که ما را از دست اخبار سایت بازتاب رهائی متصور نیست. این را بخوانید تا بفهمید که چگونه می توان با پمپ دوچرخه علم را باد کرد و «رشد» ش داد (قسمتهای رنگی از نگارنده این وبلاگ است):
——————————————-

رشد پنجاه درصدي توليد علم در كشور

به گزارش روابط عمومي دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي انقلاب فرهنگي در جلسه امروز خود كه به رياست احمدي‌نژاد برگزار گرديد ضمن بررسي دومين ارزيابي كلان علم و فناوري در جمهوري اسلامي ايران، راهكارهاي اجرايي ارتقا علم و فناوي در كشور رامورد بحث قرار داد.

نتايج اين ارزيابي كه توسط هيات نظارت و ارزيابي فرهنگي و علمي دبيرخانه شوراي عالي حاصل گرديده گوياي آن است كه رشد توليد علم در كشور پرشتاب ادامه دارد و شماري از شاخص‌هاي علم و فناوري بهبود يافته‌اند . برخي از اين شاخص‌ها مربوط به تعداد نيروي انساني شاغل در بخش تحقيقات و توزيع متوازن آنان در سطح استان‌هاي كشور و همچنين تعداد توليدات علمي منتشره ايران در مجلات معتبر بين‌المللي است. اين توليدات كه بيشتر مختص گروه‌هاي علوم پايه و فني و مهندسي است با رشد 53 درصدي در سال 1381 نسبت به سال 1380، 18 درصد از كل توليدات علمي منتشره در مجلات معتبر بين‌المللي را به خود اختصاص داده است. (اولا الان سال 1385 خورشیدی است و نه سال 1381. دوما چهار سال طول کشیده تا آمار و ارقام رشد علمی کشور استخراج شود؟ بابا یک کم هم به رشد علم آمار وارقام برسید که نتایج سال هشتاد و یک را در سال هشتاد و پنج ارائه ندهد! سوما کدام عقل سلیمی می پذیرد که هجده درصد یعنی نزدیک یک پنجم آنچه درمجلات معتبر بين‌المللي توليدعلم شده مربوط به ایران است؟ از هر پنج مقاله علمی در مجلات معتبر جهانی یکی ایرانی است؟ شما که می گوئی بگو هشتاد درصد، کسی که سند و مدرک نخواسته .

در ضمن اگر شاخصی در طول یک سال بیش از پنجاه درصد رشد داشته باشد یا نشانگر اشتباه آماری است یا نشانگر اشتباه فرد خالی بند است یا نشانگر رشدی بیمار گونه. مثلا در نظر بگیرید که ساخت فلان پروژه رشد پنجاه درصدی در یک سال داشته. نمی گوئید آجرها را بدون ملات روی هم گذاشته اند و دیوار را بالا آورده اند یا قطعات فلان ماشین را با آب دهان به هم چسبانده اند؟ رشد پنجاه درصدی در یک سال یعنی رشدی سرطان گونه.)

بر پايه اين ارزيابي در حالي كه بيشترين توليد مقاله‌ها در داخل كشور به گروه علوم انساني تعلق دارد ولي بيشترين تعداد ارجاعات به توليدات علمي ايران در مجلات معتبر بين‌المللي مربوط به گروه علوم پايه است (ترجمه به فارسی: پیشرفت علوم انسانی مان به درد خود و عمه جان مان می خورد و بس. کسی در خارج ایران برای اینکه مثلا ما از نظر علمی امکان ارتباط شیادان و مدعیان ارتباط با امام زمان را نفی می کنیم تره هم خورد نمی کنند. واقعا که! علم از این مهمتر؟ توطئه است اینها همه اش آقاجان تا ما را در تولید علم انسانی زیر بنائی حقیر نشان دهند. ما هم به زودی با بمب اتم روسی و موشک ساخت چین مان پیشرفت علوم انسانی را نشان شان می دهیم!) . اين ارزيابي مي‌افزايد: با وجود شتاب فزاينده علمي، سهم هزينه‌هاي تحقيقاتي در هر دو بخش خصوصي و دولتي همچنان بسيار اندك است.(جل الخالق! این یکی را دیگر نشنیده بودیم. شنیده بودیم که می شود گر و گر در چاه ویل پروژه ای یا هوسی پول ریخت و بازده کمی از آن گرفت ولی نشنیده بودیم که «سهم هزينه‌هاي تحقيقاتي» پائین باشد ولی «شتاب آن فزاینده». انگار که بگوئیم اتومبیلی اختراع کرده ایم که با یک لیتر بنزین هزار کیلومتر راه می رود. پس بدهیم این ضرب المثل «هرچه پول بدهی همانقدر آش می خوری» را از امثال و حکم مرحوم دهخدا خارج کنند؟ درصد پولی که صرف تحقیقات می شود کم ولی شتاب نتایج فزاینده؟ این خودش نقض قوانین فیزیک است، این خود بزرگترین دستاورد علمی ایران است!)

بر اساس اين گزارش، شوراي عالي انقلاب فرهنگي به منظور توسعه متوازن علم و فناوري در ايران، تهيه نقشه جامع علمي كشور را خواستار شد. اين نقشه شامل نيازهاي علمي كشور به رشته‌هاي مختلف تحصيلي در آموزش عالي به ويژه تحصيلات تكميلي، الگوي منطقي تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو بر اساس آن نيازها و ارتقاء كارآمدي علمي و پژوهشي اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها در راستاي برنامه توسعه آموزش عالي كشور است.(توجه فرمودید؟ رشد پنجاه و سه درصدی تولید علم داشته ایم در کشور آن هم فقط در یک سال هشتاد تا هشتاد ویک، الانش که گمان کنم با این شتاب به هفتصد هشتصد درصدی رسیده، معهذا تا کنون چیزی بنام «نقشه جامع علمي كشور» نداشته ایم. یعنی اول حرکت می کنیم الهی به امید تو، شتاب پنجاه و چند درصدی می گیریم بعد به فکر این می افتیم که کجا می خواهیم برویم و چکار می خواهیم بکنیم و به چه نیاز داریم! راستی علم مدیریت ایرانی در همین سال هشتاد-هشتاد و یک شاخص رشدش چقدر بوده است؟)

در اين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي با معرفي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي صمد نوري‌زاد و بابك ايزدي را به عنوان روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كاشان و كرمانشاه و با معرفي وزير علوم؛ تحقيقات و فناوري غلامرضا قرباني، علي‌خيرالدين و سيدسلمان نور آذر خشكناب را به ترتيب به عنوان رؤساي دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان، سمنان و تفرش تاييد كرد.

————————————-

در ادامه همین مطلب و برای اینکه متوجه بشوید که ما چقدر پیش رفته ایم باز به اینجا بروید و متن مختصر خبر را بخوانید:

———————————–

برنامه احداث نخستين كتابخانه فني و مهندسي كشور

نخستين كتابخانه فني و مهندسي كشور در دانشگاه صنعتي اميركبير احداث مي‌شود

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اميركبير، نخستين كتابخانه فني و مهندسي كشور توسط دانشگاه صنعتي اميركبير و شهرداري تهران در 9 طبقه و مساحت 16 هزار متر مربع در ضلع شمال شرقي دانشگاه در مجاورت خيابان حافظ احداث مي‌شود.

گفتني است، اين كتابخانه براي استفاده تخصصي دانشجويان، مهندسان و پژوهشگران رشته فني و مهندسي احداث مي‌شود.

———————————-

توجه فرمودید چه شده؟ ما چهار پنج سال پیش به رشد علمی پنجاه و سه درصد رسیدیم در حالی که تا زمان حال یک کتابخانه فنی مهندسی درست و حسابی نداشته ایم! تازه امسال قرار است که چنین چیزی احداث بشود.
ما بدون کتابخانه علمی فنی توانسته ایم یک پنجم مقالات علمی در مجلات معتبر دنیا را به خود اختصاص دهیم، حالا که چنین کتابخانه ای را به سه سوت و لابد با سرعت پیشرفتی معادل همان پیشرفتهای علمی مان می سازیم لابد قادر خواهیم بود ظرف یکی دو ماه اولین «پژو پرشیا» ی مریخ نورد را صاف در وسط میدان «برره» مریخ فرود آوریم تا پوز آمریکائی ها و ژاپنی ها و بقیه بخورد، اساسی!

در ضمن خدمت آنانی که فکر می کنند من این حرفها را از خودم در می آورم یا این اخبار در دو تاریخ مختلف بر روی سایت بازتاب بوده است عرض می کنم که :
خبر اول مذکور در بالا: درتاریخ شانزده آبان سال هشتاد و پنج در ساعت هجده و پنجاه و هشت دقیقه (دو دقیقه مانده به هفت شب) با کد خبر52607 مخابره شده و

خبر دوم مذکور در بالا: درتاریخ شانزده آبان سال هشتاد و پنج در ساعت هفده و بیست و نه (یک دقیقه مانده به پنج و نیم بعد از ظهر) با کد خبر 52590 مخابره شده.
یعنی ساعت پنج ونیم خبر آمده که کتابخانه دار خواهیم شد برای نخستین بار و یک ساعت و نیم بعد خبر آمده که رشد علمی مان چنین و چنان بوده. دست شان درد نکند که این دو خبر را با این فاصله زمانی در وبسایت شان گذاشته اند، روح آدم تازه می شود می بیند این دو خبر را باهم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: