علت این سقوط را چه باید اعلام کنیم؟

سقوط هواپیمای آنتونوف ۷۴ سپاه که صبح امروز (دوشنبه) با ۳۱ سرنشين و ۶ نفر خدمه پرواز سقوط کرد مسئولین سپاه را در موقعیت دشواری قرار می دهد. دو احتمال وجود دارد. اول اینکه سقوط این هواپیما در اثر خرابکاری روی داده باشد و دوم اینکه هواپیما در اثر نقص فنی سقوط کرده. بیائید از دید یک مسئول سپاه که اکنون باید در این باره اظهار نظر کند قضیه را بررسی کنیم:
اول) اگر بگوئیم قضیه خرابکاری بوده که به انواع شایعات مربوط به درگیری های درونی بین جناحهای قدرت دامن زده می شود و این در آستانه انتخابات چندان به صرفه و صلاح نیست. یادمان باشد که در وضعیت کنونی ایران و منطقه و تهدیدات آمریکا و اسرائیل خبر از وجود رخنه در داخل سپاه و یا سازمانهای هوائی کشوری می تواند وضعیت ما را تضعیف کند. در عین حال ناچاریم دیر یا زود مقصر یا مقصرانی بیابیم و مجازات شان کنیم. این خیلی سخت است که سناریو را بصورت مقبولی آماده کنیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب.
دوم) اگر بگوئیم که قضیه اصلا نقص فنی بوده آنوقت مردم نمی پرسند که همین یکی دو هفته پیش بود که فرمانده بالا ئی در سپاه می گفت اگر ایران مورد حمله قرار گیرد پاسخ ما به ثانیه طول نمی کشد، با همین هواپیما ها می خواهیم پاسخ ثانیه ای بدهیم؟ و اصلا آیا با چنین ناوگان هوائی که داریم و در کمتر از یک سال سه مورد سقوط هواپیمای نظامی داشته ایم به دلیل نقص فنی (ویا اشتباه خلبان که بیچاره از بین رفته تا از خود دفاع کند که هرچه می شود خلبان مقصر است!) چگونه می خواهیم با بیگانگان بجنگیم؟ و آیا حالا که ما هواپیمای نظامی اف فلان می سازیم آیا نمی توانیم کاری کنیم که این هواپیماهای درب و داغان روسی و اوکراینی سقوط نکنند؟
بهر حال پاسخ دادن به اینکه علت سقوط چه بوده بسیار مشکل است. اما راستی آمدیم و این دشمنان که چپ و راست نشسته اند و در کمین هستند و طرح نابودی می ریزند به ما حمله کردند و ما هم گروهی از فرماندهان ارشدمان را برای سر کشی اوضاع به منطقه جنگی فرستادیم با یکی از همین هواپیماها و زبانم لال هواپیما دچار نقص فنی شد و سقوط کرد. آنوقت مملکت مان به باد نمی رود در غیاب فرماندهان ارشد نیروهای مسلح مان فقط بخاطر یک پیچ یا شلنگ هیدرولیک سوراخ؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: