آتش سوزی و سوختن دانش آموزان مدارس

این مطلب را که در روز آنلاین دیدم سر درد گرفتم. خودتان بخوانیدش تا در پست بعدی نظرم را برایتان بگویم (تاکید در قسمت های پررنگ متن از من است):

—————————————-
ما بيكار نيستيم پاسخ رسانه ها را بدهيم

پاسخگويي به سوختن دانش آموزان – سه شنبه 12 دی 1385 [2007.01.02]
شهرام رفيع زاده
مسئولان آموزش و پرورش همچنان از ارائه جزييات آتش سوزي در مدرسه ابتدايي روستاي درود زن فارس به رسانه ها خودداري مي کنند. اين دومين حادثه از اين دست، طي ماه اخير بود که طي آن 16 کودک دچار سوختگي شديد شدند.رسانه هاي محلي در شيراز از تداوم سانسور خبري مسوولان در باره آتش سوزي دو مدرسه در اين استان خبر دادند. به نوشته اين رسانه ها در حالي که طي يک ماه گذشته 16 دانش آموز در دو مدرسه در شهرستان سروستان و روستاي درود زن دچار سوختگي شديد شدند، محمد حسين روزي طلب، رئيس آموزش و پرورش فارس که در استان بوشهر به سر مي برد، با انتقاد از مطبوعات و رسانه ها در مورد پي گيري جزييات آتش سوزي اين دو مدرسه گفت: «بيست روز از اين حادثه گذشته، چرا حالا علل و چگونگي بروز آن را دنبال مي کنيد؟»

روزنامه افسانه شيراز نيز در روزهاي اخير، به نقل از فرامرزي، يکي از مديران آموزش و پرورش استان فارس، نوشت: «رياست آموزش و پرورش استان بيش از اينكه پاسخگوي اين قبيل سئوالات باشد دغدغه و كار دارد و به هيچ وجه جوابي براي تدابير احتمالي پيشگيري از اين حوادث ندارد«. اين مقام آموزش و پرورش فارس همچنين به خبرنگاران اين روزنامه گفته که «براي مصاحبه با رياست، بايد مراحل نامه نگاري انجام شود و در صورت صلاحديد، ايشان پاسخگو هستند در غير اين صورت پاسخي براي اينگونه سئوال ها ندارند. ما بيكار نيستيم كه پاسخ رسانه ها را بدهيم».

مسئول حراست آموزش و پرورش درود زن نيز به سايت خبري فارس نگار گفته است: «براي اينکه بتوانيم اطلاعات دقيق تري در اختيار شما قرار دهيم، بايد با حراست اداره‌کل آموزش و پرورش فارس هماهنگ کنيد». او فقط اعلام کرده که» وضعيت دانش‌آموزان خوب است و تعدادي از آنها از بيمارستان مرخص شده اند».
خبرگزاري ايسنا طي يک ماه گذشته، از دو بار حريق در مدارس استان فارس خبر داد. البته خبر يک مورد از اين آتش سوزي ها پانزده روز بعد و توسط محمد نيازي رييس سازمان بازرسي کشور در جلسه اي با مسئولان آموزش و پرورش فاش شد. پس از آن بود که در بيست و نهم آذر، مديركل دفتر ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبني بر توضيح پيرامون حادثه آتش‌سوزي مورد اشاره در سخنان رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: «اين اتفاق حدود 15 روز پيش در سروستان استان فارس رخ داد كه علت آن هجوم دانش‌آموزان هنگام ورود به كلاس و واژگون شدن بخاري نفت‌سوز بود». مشاور وزير آموزش‌وپرورش همچنين به خبرنگاران گفت: «بر اثر اين حادثه 8 دانش‌آموز آسيب ديدند كه هزينه‌هاي درماني آنها پرداخت شد».

دومين آتش سوزي نيز در مدرسه ابتدايي روستاي دورودزن و هنگامي به وقوع پيوست که يکي از دو کلاس اين مدرسه، بر اثر افتادن بخاري نفت سوز علاء الدين دچار حريق شد.

منابع مطلع گفته اند دانش آموزان از ترس مدير دبستان در کلاس را بسته و خود اقدام به خاموش کردن آتش کردند، اما با گسترش آتش سوزي و تا رسيدن مسئولان مدرسه، شش دختر و دو پسر دانش آموز از ناحيه دست و پا و صورت دچار سوختگي شديد شدند.

بعد از اين حادثه، مسئولان آموزش و پرورش فارس مانع از انتشار خبر آتش سوزي شدند و در عوض با اعزام نمايندگاني به نزد خانواده دانش آموزان آسيب ديده و پذيرفتن هزينه هاي درماني آنها تلاش کردند تا از انتشار خبر آن جلوگيري کنند.برخي ها دليل اصرار مسئولان آموزش و پرورش بر عدم انتشار اخبار اين حوادث را سخنان محمود فرشيدي عنوان مي کنند که پيشتر و در پاسخ به انتقادات رسانه ها از عملکرد بيش از يک ساله خود گفته بود: اگر حادثه‌‏ اي مانند مدرسه سفيلان رخ دهد براي پاسخگويي به افکار عمومي بايد استعفا دهم.

با اين حال وقتي چندين کودک دانش آموز در اين دو حادثه سوختند، وزير آموزش و پرورش نه تنها استعفا نداد بلکه او و همکارانش تلاش کردند سانسور را جايگزين پاسخ گويي به افکار عمومي کنند. آن هم در حالي که در هفته هاي اخير دستکم در دو حادثه ديگر نخست 27 دانش آموز در جنت آباد تهران دچار گازگرفتگي شدند، و چند روز بعد فروريختن سقف مدرسه شهيد کاظمي دلفان، منجر به مجروح شدن چند دانش آموز اين مدرسه شد.

از سفيلان تا دورودزن
بزرگترين آتش سوزي در مدارس در سال هاي اخير دو بار در سال 73 در شهرهاي رشت،و در سال 83 در روستاي سفيلان لردگان رخ داد. آتش سوزي مدرسه سفيلان منجر به مرگ 13 دانش آموز و معلم شان شد. در هيچ يک از اين موارد وزراي آموزش و پرورش استعفا ندادند، و البته چاره اي نيز براي حوادثي چون آتش سوزي که دانش آموزان را در مدارس تهديد مي کند، انديشيده نشد.

و حالا نيز مسئولان آموزش و پرورش به جاي پاسخ گويي، تلاش مي کنند مانع از انتشار اخبار مربوط به فاجعه آتش سوزي در دو مدرسه سروستان و دوروزن شوند.

برخي از آنان نيز ، در ميان سکوت مجلس و هياهوي انتخابات،سوختن دانش آموزان را اتفاق مهمي ندانستند.حتي وقتي خبرنگار خبرگزاري رسمي جمهوري اسلامي، با روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش استان فارس تماس گرفت تا خبر مربوط به سانحه را اطلاع رساني و پيگيري كند،اين سازمان از هرگونه اطلاع رساني شفاف امتناع كرد.كارشناس روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: «موضوع آتش‌سوزي درمدرسه مربوط به چندهفته پيش است و اتفاق خاصي نيفتاده اگر هم موضوعي است ما بي‌خبريم«. همين خبرگزاري اما گزارش کرد که «شماري از مسوولان استانداري و اجرايي‌فارس صبح پنجشنبه‌ازدانش‌آموزان مجروح حادثه آتش سوزي مدرسه در منطقه درودزن شهرستان مرودشت فارس عيادت و از خانواده‌هاي آنان دلجويي كردند».

اين همه هيات که در چند هفته گذشته به نزد خانواده دانش آموزان اعزام شده اند، اما هيچ يک براي تحقيق و مقصر يابي نبوده،و هيچ اطلاعي هم در اين باره در اختيار رسانه ها قرار نداده اند. اين مسئولان نيز لابد از جنس همان مديران مورد تاييد وزير آموزش و پرورش هستند که به جاي خدمت گزاري به مردم توصيه مي کنند، از گناه بپرهيزند تا زمين لرزه نيايد. مثل علي زابلي، رييس آموزش و پرورش استان يزد،که در جريان مانور زلزله، با حضور در مدرسه راهنمايي دخترانه شاهد يزد، گفته بود: «يكي از عوامل بروز زلزله در مناطق مختلف گناه كردن زياد مردم است كه اين گناه زياد باعث غضب خداوند متعادل و بروز زلزله مي‌شود«.

با همين نگاه است که سوختن چندين دانش آموز در دو مدرسه دورود زن و سروستان در فارس، فروريختن سقف مدرسه در کاکاوند،گازگرفتگي دانش آموزان در مدرسه اي در تهران،تصادف سرويس مدرسه و مرگ دانش آموزان در اصفهان و حوادثي از اين قبيل که در سه ماه گذشته سال تحصيلي براي دانش آموزان در کشور رخ داده،از نطر مسئولان آموزش و پرورش مهم نيست. زيرا به گفته رييس آموزش و پرورش يزد: «يك نوع زلزله در قرآن وعده داده شده است و در روز قيامت اتفاق مي‌افتد كه اميدواريم در آنجا سرافراز باشيم».

بخاري ليزري!

و همه اين اتفاقات در شرايطي در کشور روي مي دهد که به گفته محمود فرشيدي «در حال حاضر 15 ميليون دانش‌آموز در مدارس كشورمان تحصيل مي‌كنند و بايد براي تحصيل آن‌ها فضاي مناسب آماده شود اما اعتبار ما در اين خصوص كافي نيست و نياز به اعتبار داريم».در گزارش هاي انتشار يافته آموزش و پرورش،نيز اعلام شده که: «7 هزار و 150 مدرسه كل كشور از بين 71 هزار و 500 مدرسه داراي شناسنامه فني، فاقد سيستم گرمايشي هستند». در اين گزارش همچنين آمده که «ده درصد مدارس كشور فاقد سيستم گرمايشي، 75 درصد داراي بخاري، و 15 درصد مجهز به ساير سيستم‌هاي گرمايشي نظير حرارت مركزي با رادياتور، زنت، فن كوئل و هواسازي هستند».

البته پيشتر معاون عمراني وزير آموزش و پرورش وعده داده بود که»به منظور جلوگيري از بروز حوادث ناگوار و تامين امنيت جاني و بهداشت دانش‌آموزان، سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور، اختصاص 33 ميليارد ريال اعتبار در بودجه سال 85 را براي خريد بخاري استاندارد و كپسول اطفاي حريق از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور درخواست كرده است».

اما از اين همه بودجه و وعده، آنچه برجاي مانده تن رنجور و سوخته دانش آموزاني است که مسئولان آموزش و پرورش مي کوشند آنها را پنهان کنند.

محمود فرشيدي هم وعده داده که «براي گرم كردن كلاس‌هاي درس مدارس از بخاري‌هاي ليزري با ايمني بالا استفاده» خواهد شد و همچنين: «بزودي در هر كلاس درس يك نفر مامور بخاري تعيين مي‌شود و ساير دانش‌آموزان اجازه دستكاري آن را نخواهند داشت»!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: