مناجات برای سوسک شدن آدم‌ها و آدم شدن سوسک‌ها

می‌خواستم بنشینم درباره این کاریکاتور که کلی‌ هم سر و صدا و داد و بی‌داد راه انداخته صحبت کنم. بخصوص می‌خواستم تا حدود زیادی از چیزها‌ئی که کمانگیر گفته (+ و +) حمایت کنم که دیدم نخیر، آنقدر بشقاب و لنگه‌کفش و تیر و تیرکمان و سنگ و دگمه و تیله به سمت کمانگیر پرتاب شده که من ترسوی محافظه‌کار جرأت ایستادن کنار او را ندارم. این بود که دست به دامن ذات باریتعالی شدم و یک سری دعا نوشتم که بلکه شرّ این غائله بخوابد.

خدایا، خداوندگارا،

– به ملت ما امکان این را داده‌ای که بیست و هشت سال پرچم آتش بزنند و «مرگ بر این» و «مرده‌ باد آن» بگویند و از روی پرچم ملی این و آن رژه بروند بدون اینکه کسی معترض‌شان گردد. شکر این نعمت را چگونه باید بجا آوریم؟ بار الها، کمک کن تا یک وقت خدای ناکرده کسی در ده‌کوره‌ای در جهان پرچم ایران را به آتش نکشد و در شعارهایش مرگ ملت ما را نخواهد که رگ گردن‌مان شدیدا بیرون خواهد زد، ممکن است دچار سکته ملیح شویم.

– شکری دیگر واجب است چرا که چند وقت پیش کاریکاتوری در یک نشریه غیر دولتی در دانمارک چاپ شد و ما آمپرمان طبق معمول زد روی ۱۲۰. آمدیم و پرچم آن کشور و چند کشور دیگر را بر روی چهارپائی از مخلوقات تو که سمبل نادانی و باربری است کشیدیم و به در سفارت جلیله آن کشور رفتیم، ترقه ترکاندیم و هرچه از آن چهارپایان انتظار می‌رفت ما دوپاها انجامش دادیم. آب از آب تکان نخورد. همه هم خیلی از دست و پای بلورین ما تعریف و تمجید کردند. بزرگا، کاری کن که سفارت آمریکا در تهران باز شود تا بتوانیم مثل قبل پرچم آمریکا را بر گرده برادران و خواهران چهارپای‌مان بکشیم و عمر به عربده‌کشی دم این سفارت و آن سفارت و توهین به این و آن بگذرانیم.

– حرف سفارت شد، باریتعالی، نیاید آن روزی که یک مشت دانشجوی متوهم ازدیوار سفارت ایران در جائی از جهان بالا بروند و کارمندان سفارت را بیش از ۴۰۰ روز گروگان بگیرند و دوقورت‌ و نیم‌شان هم باقی باشد که اگر چنین شود ما برای کشیدن کاریکاتور کشورشان که سوسک‌ها دارند از آن بیرون می‌آیند ۲۸ ساعت هم صبر نمی‌کنیم چه برسد به ۲۸ سال.

– ای خالق هستی، تو را شکر می‌گوئیم که به ما امکان دادی هر موشی که بخواهیم در لبنان و فلسطین و عراق و افغانستان و یمن و دیگر جاها بدوانیم و بعد با چرب کردن سبیل اروپائیان کاسب‌کار با پول نفت، بازی «کی‌بود؟ کی‌بود؟ من نبودم» را از خودمان در آوریم و خوش باشیم که ما هم برای خودمان عددی هستیم. خدایا بر تعداد تروریست‌ها و امکانات تروریستی ما در جهان که شان و اقتدار ملت و نظام ما بدا‌ن‌ها وابسته است بیافزا. کاری کن که ما در هر کشور دنیا یک دوجین «حسن نصرالله» دست‌آموز داشته باشیم.

– عزیزا، تو را به آبروی بزرگانت و مقدسانت قسم می‌دهم که مبادا یک روز حرف‌هائی که در تاکسی‌ها و در صف‌های بنزین و امثالهم بین مردم کشورم زده می‌شود را کسی ترجمه کند و در یک روزنامه خارجی چاپ کند که در هر جمله آن ده تا فحش به «اینا» هست و چندتائی بدگوئی به «ما ایرانی‌ها». آبروی‌مان می‌رود مردم جهان بدانند ما خودمان درباره خودمان چه فکر می‌کنیم. عباراتی چون «زندگی سگ از مال ما بهتره»،‌ «اینا مملکت را به گ… کشیده‌اند»، «وضع آنگولائی‌ها از ما بهتره بخدا» و از این دست ممکن است برای ما در جهان آبرو نگذارد.

– بار پروردگارا، آنچه اکثریت کشورهای دنیا پایش را امضاء می‌کنند ما «ورق‌پاره» می‌نامیمش و به ایشان «بیلاخ» نشان می‌دهیم و «شیشکی» می‌بندیم. تو خالق جهان هستی، آنان را «سوسک» کن و در چاه فاضلاب ما مسکن‌شان ده.

– حضرت حقا، در این آستانه ماه مبارک رمضان، نظر عنایتت را به آن دو سه میلیون ایرانی مقیم خارج کشور بگردان که همه تا حد امکان دور از هم زندگی می‌کنند و اولین پند و اندرزشان به ایرانی تازه مهاجر این نیست که مثلا از «فرانسوی»ها یا از «سیاه‌»ها یا از فلان و بهمان‌ها دوری کن، بلکه نصیحت اول‌شان این است که «طرف ایرانی نرو. سرت را کلاه می‌گذارد تا اینجا» و برای توضیح بیشتر در عین بیان این جملات به زانوان خود اشاره می‌کنند. خداوندا، دل‌های همه‌شان را به هم نزدیک بگردان تا اعصاب‌شان از دست همدیگر «سوسکی» و «گ…موشی» نشود.

– قدر قدرتا، کاری کن که اسرائیل مثل سوسک سمپاشی شده از نقشه جغرافیای جهان حذف شود،‌ شیخ بحرین در جلوی ما سوسک شود و تقاضا کند در فاضلاب آشپزخانه‌ ما زندگی نماید، عربده‌کشان و سیاه مستان عراقی بتوانند آمریکا را سوسک کنند و از عراق برانند تا ما جای آمریکا در عراق را بگیریم و با مردم عراق مثل سوسک رفتار کنیم، همانگونه که صدام می‌کرد.

– سرورا، لطفی بکن به ما که وقتی یکی از فرماندهان ارشد پلیس‌مان «خلیج‌ فارس»مان را «عربی» می‌گوید، خیلی ناز و تی‌تیش مامانی با او برخورد کنیم، ایمیل نزنیم به او و در پای مطالب بالاترین در این زمینه بگوئیم «خوب بدبخت لابد اشتباه کرده، منظورش همان «فارس» بوده». فردایش که یک نادانی در یک روزنامه محلی در آمریکا یک کاریکاتور چاپ می‌کند و ما را سوسک می‌داند ایمیل بارانش کنیم و داد بکشیم سرش (لابد چون شیشه‌های دفترش در دسترس ما نیست) که تو آبروی ما را بردی، که آبروی ما بسته بود به قلم یک کاریکاتوریست.

– شریفا، کمی چشم‌های‌مان را باز گردان تا بفهمیم که در پی وجود «آزادی بیان» سوء استفاده از آن هم هست. کمک‌مان کن بفهمیم که شب تا صبح در خاک کشورمان به ما توهین می‌شود ولی ما اجازه/جرأت/دلیلی نداریم که «بِغ» اعتراضی از گلو خارج کنیم که سر و کارمان با ماموران گمنام خواهد افتاد. خیر عطا کن به آن ممالکی که آزادی بیان دارند و بگیر جلوی سوء استفاده آنانی که از این هدیه الهی، بد و ناثواب استفاده می‌کنند.

-خداوندا، به هر ایرانی یک عدد «توپ» جنگی از همان نوع آنتیک زمان قاجاری اهداء بفرما با چند گونی باروت تا هرکس که شک‌مان برد که به اسب شاه گفته‌است یابو ، پدر سوخته‌ را بگذاریمش دم توپ.

– مالکا،‌ به این حقیر گردن شکسته یک لاقبای وبلاگ نویس که پس از نوشتن این چهار خط و نصفی کلی فحش و بد و بیراه خواهد خورد که «وطن پرست نیستی کثافت الاغ»، «خودت سوسکی با اون جد و آبادت»، «…(چند فحش ناموسی!) حالا دیگر زیر دمب آمریکائی‌ها را بو می‌کنی؟»، «ای خائن وطن فروش که جز سیاهی در وطن نازنین خودت نمی‌بینی»، «من تا حالا فکر می‌کردم توی ابله آشغال آدم حسابی هستی می‌آمدم وبلاگت را می‌خوندم،‌ از امروز دیگر به این «فاضلاب»ی که تو می‌نویسی نمی‌آیم و …هایت را نمی‌خوانم» و امثالهم، صبر جمیل عنایت بفرما تا یاد بگیرد دهان گشاد خودش را حتی برای گفتن حرف حق نیز باز نکند و بداند که بقول شاعر «حرف حق نتوان گفت الا زیر لحاف». وبلاگ که جای خود دارد. کمکش کن تا در برخورد با هموطنانش قدری «ریا» و «دورنگی» داشته باشد.

Advertisements

18 پاسخ to “مناجات برای سوسک شدن آدم‌ها و آدم شدن سوسک‌ها”

 1. Kash Says:

  حق مطلب رو ادا کردی. درود بر تو.

  —————-
  لطف داری دوست عزیز

 2. کمانگیر Says:

  ققنوس جان یک فصل خندوندی ما رو رفیق. 🙂

 3. کمانگیر » آرشیو » آیا فقط ما حق داریم “فحش بدیم”؟ Says:

  […] مناجات برای سوسک شدن آدم‌ها و آدم شدن سوسک‌ (ققنوس) […]

 4. کمانگیر Says:

  یکبار دیگه هم خوندم و خندیدم. جدا زیبا بود. 🙂

 5. sx Says:

  حرف حساب
  —————–
  sx
  عزیز
  متشکرم.

 6. Atoosa Says:

  It was nice though.
  —————-
  لطف دارید آتوسا خانم

 7. russianr Says:

  بنده به عنوان یکی از وابستگان درجه 1 جناب خداوند مطمئنم که به حرفهای شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.ایشان تاکید کردن که بنا به ملاحظاتی ازین پس به هیچ وجه در مسائل داخلی کشور ایران دخالت نخواهند کرد.حتی در حد امضای پتیشن و اینا
  کلمه و ترکیب های تازه ی این درس برای ما ایرانی ها:
  1.احترام متقابل
  2.افکار عمومی
  3.وجهه بین المللی
  4.ازادی فکر
  ————————-
  ایشان که کاره ای نیستند. لقبی که برادران بسیجی به «خداوند» داده اند را مگر نمی دانید؟ «نماینده ولی فقیه در ملکوت اعلی».

 8. myminimals Says:

  عالی بود.کاملا درست گفتی.به نظر من ما باید جوری رفتار کنیم که کسی جرات نکنه یه همچین چیزائی بکشه اما….
  ——————-
  تشکر از لطفت. بله فقط مسئله مملکت ما سر همان «اما»ی آخر جمله شماست. «اما» چگونه می توان به دنیا فهماند که بابا یک عده نسبتا کوچک در کشور من این کارها را می کنند و نه «من». حق کاملا با شماست.

 9. رهگذر Says:

  چیزی که عوض داره گله نداره. بسیار جالب بود.
  —————
  رهگذر جان من مخلص شما هم هستم.

 10. پنگوئن Says:

  سلام
  وجدانی اش راب خواهی صحبت های تو خیلی بهتر از کمانگیر از آب در آمد.
  البته خیلی موارد کامل تر ورسا تر دیگر هم بود که می تونستی در مناجاتت بگنجانی. اما در کل خسته نباشی.
  ———————
  قربان تو بروم پنگوئن عزیز. شرمنده می کنی من را.

 11. کمال Says:

  نکات مهمی رو اشاره کردی اما این فحش ها رو کی به کی داده بود؟

  ———————

  کمال جان راستش من حدود ده دوازده ماه پیش یک همچین کاری را (البته یک کم تند تر) همینجا نوشتم. این فحش ها نظراتی بود که در پای آن مطلب برایم آمد!!!! گفتم این بار پیشاپیش بنویسم شان که خلق الله دیگر خودشان را برای فحش دادن به من خسته نکنند و بدانند که نظرشان درمورد خودم را می دانم!

 12. babak Says:

  that was fantastic! a very thoughtful mind. from today I’ll be your weblog reader. baba jan damet garme! haghe matlanb ro darmorede aghabmandegihaye fekri rayej dar miyanjame na chandan kochake ahaliye weblogestan ro ada kardi…
  ————————–

  بابک جان ممنون از این همه محبت. ورودت به بحث های اینجا را خوش آمد می گویم.

 13. doodo Says:

  خیلی خوب بود…یه سریم به این ادرس بزن:http://doodo.wordpress.com/

 14. شبستان Says:

  عالی بود.
  واقعا لذت بردم.

 15. yek mard Says:

  سلام
  خواستي يه نگاهي بنداز
  http://yekmard.wordpress.com

 16. lord13 Says:

  من توجه می کردم که در مورد این کاریکاتور عکس العمل ها چه طور بوده و واقعیت را بخواهی خیلی کلافه شدم وقتی دیدم همانطوری برخرد کردند که شاید 200 سال پیش برخورد می شد و شاید این مطلب واقع بینانه شما مثل یک مسکن است که کمی آرامم کند پس متشکرم.هرگز یک بسیجی خودش را جای یک آمریکایی نمی گذارد که دائم از ایرانی ها فحش می شنود و علت آن را هم موهوماتی مثل استکبار جهانی می شنود پس ای کاش یک طرفه قاضی نمی رفتیم و مثل همیشه دنبال اعتراض و بمب گوگلی نبودیم
  ولی افسوس…
  موفق باشی

 17. dashtesabz Says:

  و من بتولهم منکم فهو منهم . ایمان چیزی است که شما هرگز از آن سر در نخواهید آورد. کافر به کفرستان خود خوش است و مومن به دیار مومنان. خداوند شما را به خداوندگارانتان ببخشد و مار ا به خداوندگارمان. شما در کنف حمایت ممالک آزادی که میلیارد میلیارد دزدی می کنند و سالهاست حق ممالک محروم را می خورند آزادی بیان داشته باش و ما هم هرگز چنین آزادی بیانی را نمی خواهیم. ملتی که رضایت می دهد سردمداران مملکتش کرور کرور حق هند و آفریقا و آسیا را بخورد تا او بتواند به شکم چرانی های کثیف خود بپردازد قدرت دیدن رگ گردن ملل محروم و سوخته شدن پرچم خود را حد اقل داشته باشد. انشاءالله روزی این شکمبارگان دزد به سزای اعمال خویش خواهند رسید و همانان سزای کسانی را که سر در آخور آنان دارند خواهند داد.

 18. صدف Says:

  سلام

  قلم خوبی داری ولی یه تجدید نظر تو تفکراتت بکن. اینجورم که تو دیدی نیست.عینکت رو عوض کن یا بردار درست میشه!!! البته اگه خودو به خواب نزده باشی اونوقت تو هم بیدار میشی.
  یه دعا هم من میکنم: الهدناالصراط المستقیم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: