گرگ نیامد، گرگ نیامد!

در گزارش تازه منتشر شده شورای اطلاعات ملی آمریکا ادعا شده که ایران برنامه اش برای دستیابی به سلاح هسته ای را در سال 2003 متوقف کرده است.
———————————–

انتشار این گزارش به‌طرز وحشتناکی موذیانه است. این گزارش دو حرف را موازی هم به جلو می‌برد، اول این‌که ایران در سال ۲۰۰۳ میلادی برنامه دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای خودش را متوقف کرده (یعنی قبلا چنین قصدی داشته) و دوم این‌که الان چنین برنامه‌ای ندارد.  دو گزاره در دو سوی متقابل که فقط و فقط در ترکیب با هم معنادار هستند. «فلان کار بد را می‌کرده ولی الان این کار بد را نمی‌کند». قبول یا رد دو جمله که فقط بصورت «ترکیب» می‌توان به آنها پرداخت. هرکدام از این دو را بصورت مستقل قبول کنی، «کلیت» مطلب از معنا می‌افتد!

احتمالات برخورد ایران با این گزارش:

الف) قبول این گزارش و پایکوبی بخاطر آن و اعلام این گزارش بعنوان سند برائت ایران. در این صورت باید قبول کند که تا سال ۲۰۰۳ چنین برنامه‌ای برای دسترسی به سلاح‌های هسته‌ای داشته! از چنین لحظه‌ای به بعد است که باید به این و آن حساب پس بدهد که چرا داشته و کجا داشته و چقدر پیش رفته و …!

ب) رد این گزارش و خلاف واقع دانستن آن که باعث زیر سوال رفتن ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌ اتمی ایران می‌شود. سوالی که بلافاصله مطرح خواهد شد این است که «پس یعنی الان چنین برنامه‌ای هست؟»

ج) قبول یک قسمت و رد قسمت دیگر گزارش که این شائبه را در ذهن تقویت می‌کند که ایران با این گزارش بصورت «دلبخواهی» طرف شده و بنابراین موضع‌گیری ایران را از اعتبار می‌اندازد.

ایران نمی‌تواند هر دو قسمت این گزارش را در آن واحد قبول کند. این است که ناچار است بگوید «تا سال ۲۰۰۳ چنین برنامه‌ای نداشتیم و از آن به بعد نیز نداشته‌ایم». با اعلام چنین چیزی می‌رسیم به جائی که الان هستیم! این یعنی این‌که چنین گزارشی نه حرکتی است به جلو و نه حرکتی است به عقب!

برخورد کشورهای دیگر (خصوصا در شورای امنیت، مثلا فرانسه یا انگلستان) با این گزارش:

الف) این گزارش را کاملا قبول می‌کنند و بعنوان مدرکی دال بر فعالیت‌های صلح‌آمیز اتمی ایران بحسابش می‌آورند. در این صورت باید آن قسمتش که می‌گوید ایران تا سال ۲۰۰۳ یک برنامه پنهان سلاح‌های اتمی داشته را هم قبول کنند. بلافاصله ماجراجویان جناح بوش کارت بعدی را رو می‌کنند که «خوب پس تو قبول کردی که تا آن موقع ایران خلاف می‌کرده. چه تضمینی می‌دهی که در «آینده» چنین خلافی را تکرار نکند؟». یک هیچ به نفع طرفداران اقدام شدید علیه ایران.

ب) این گزارش را کاملا رد می‌کنند. در این صورت خودشان ناچارند ایران را مقصر و «یاغی» معرفی کنند چرا که خودشان می‌گویند که برنامه تسلیحات اتمی نداشتن ایران در زمان حال، اشتباه است! یک هیچ به نفع جنگ طلبان!

ج) بخشی از این گزارش را رد و بخشی را قبول می‌کنند که باز همان قضیه «دلبخواهی»عمل کردن پیش می‌آید. یک هیچ به نفع تندرو‌های واشنگتن!

روسیه و چین؟

در صورت قبول این گزارش تا حدود زیادی «استقلال» اطلاعاتی خودشان را زیر سوال می‌برند. در واقع مگر خودشان «همچینی» هستند که مبنای تصمیم‌گیری‌شان گزارش اطلاعاتی منتشر شده آمریکا باشد؟ اگر با این گزارش همراه شوند از اعتبار اطلاعاتی خودشان کاسته می‌شود و اگر با این گزارش همراه نشوند این به معنای قبول «یاغی‌گری» ایران خواهد بود. اگر هم گفتند ما بر اساس اطلاعات خودمان عمل خواهیم کرد آنوقت آمریکا خواهان آن می‌شود که آنها هم گزارش‌های خودشان را کاملا رو کنند.

مخالفان اقدامات شدید علیه ایران؟

پس از رسوائی اطلاعاتی جنگ عراق، سیستم جمع‌آوری و تجزیه‌تحلیل اطلاعاتی آمریکا شدیدا بی‌اعتبار شد. حالا اگر کسی از این گروه مخالفان اقدام شدید علیه ایران به این گزارش استناد کند و خواهان توقف جنگ‌افروزی بشود سوال بلافاصله از او این خواهد بود که «چطور تو به سیستم بی‌اعتباری که امتحان خود را پس داده اعتماد می‌کنی؟». در حقیقت جای «بوش» و «مخالفان» وی عوض خواهد شد! در حال حاضر و با در نظر گرفتن این گزارش، همان کسانی که تا دیروز می‌گفتند این سیستم قابل قبول نیست، امروز ناچارند آن را قبول کنند!

این است که می‌گویم این گزارش شدیدا موذیانه تهیه شده. یک بار به داستان «چوپان دروغگو» نگاه کنیم. طرف می‌خواسته با فریاد «گرگ آمد، گرگ آمد» مردم را سرکار بگذارد. پس از چند بار که ملت سرکار رفتند دستش را خواندند. دیگر حاضر نشدند در عراق یا جای دیگر درگیر شوند. این‌بار اما چوپان داستان ما دارد با این گزارش فریاد می‌زند «گرگ نیامد، گرگ نیامد!» واکنش دیگران؟ اگر این بابا را «دروغگو» می‌دانند پس به این حرف «گرگ نیامد» وی شک می‌کنند و به سمت او می روند! اگر هم او را «دروغگو» نمی‌دانند پس هربار که داد می‌زند «گرگ‌آمد» باید بدوند به سمتش! یک زمان با فریاد «گرگ‌ آمد» به هدفش نزدیک می‌شود و یک‌ زمان با فریاد «گرگ‌ نیامد»، به هدفش می‌رسد!

رذالت و موذی‌گری تا چه حد؟

Advertisements

7 پاسخ to “گرگ نیامد، گرگ نیامد!”

 1. امیر Says:

  درود بر تو!
  ببین پسرم! خوب مینوشتی اما سعی کن یک کم به مسائل دقیقتر نگاه کنی!
  الان امریکا دچار یک سردرگمی داخلی شده، رئیس جمهور بوش همین چند هفته پیش گفت – اکنون یک سند محرمانه در دست خود می بیند که بخش بزرگی از شالوده رویکردش نسبت به ایران را تضعیف می کند. حالا هم که همون سند عمومی شده. سند فوق نیاز به تائید یا تکذیب کسی نداره، روسیه هم اعلام کرد که سیستم های اطلاعاتی ما همین ها را قبلا بدست آورده بودند و روابط تهران و ما هم بر همین اساس شکل گرفته و روسیه هیچگاه هیچ سندی از سیستم های اطلاعاتی خود را با هیچ دلیل منطقی یا غیر منطقی برای خوش آیند کسی فاش نمیکند! چه به زور چه به خواهش!
  امیدوارم اگر روزی،فردایی، پس فردایی به مدارک و استدلالات منطقی و قابل قبول تری رسیدی لااقل در پی نوشت مطلب خودت به اون اشاره داشته باشی!
  پیروز و شاد
  پ.ن: اگر کسی از سیاست های امریکا انتقاد کند به معنای همراهی با سیاستهای رژیم آخوندی نیست امیدوارم متوجه این موضوع هم باشی.
  ——————————–

  امیر عزیز

  ممنون از اظهار نظرتان. حتما اگر به مدارک و استدلالات منطقی تری رسیدم باید در پی نوشت این مطلب به آن اشاره کنم. اگر هم در چنان روزی فراموش کردم چنین کنم مطمئن هستم که دوستان خوبی چون شما به من تذکر خواهند داد.

  نیز متوجه هستم که انتقاد از سیاست های یک حکومت (چه آمریکا و چه ایران و چه هر حکومت دیگری) به معنای تائید دیگری نیست.

  باز هم از اظهار لطف تان سپاسگزارم.

 2. رضا عظیمی Says:

  در برابر موذیان حاکم ما، بذار هر چقدر می خوان از این موذیانه بازی ها دربیارند.، چه بهتر. چه این نظام تحت فشار باشه چه نباشه مردم در فلاکت بسر می برند، پس بذا مشغول باشند.
  —————
  رضا جان چه عرض کنم؟؟؟؟

 3. شکوفه Says:

  آمدم بگویم راجع به این گزارش بنویسید که نوشته بودید-
  ———–
  لطف دارید شکوفه خانم محترم

 4. امیر Says:

  رذالت و موذی‌گری تا چه حد؟
  با تحلیل شما موافقم ولی این رذالت و موذی گری را با اجازه شما سیاست می نامم.
  —————-

  امیر جان

  نوشتن در این زمینه ها مثل راه رفتن در میدان مین می ماند. ناچار بودم یکی دوتا فحش هم چاشنی قضیه کنم تا نگویند دارد از آمریکا تعریف می کند. مسلما سیاست یعنی همین. فقط وقتی به نفع ما تمام می شود ما به آن می گوئیم «تدبیر» و وقتی به ضرر ما تمام می شود، عرق ملی ما را موظف می کند به آن بگوئیم «رذالت و موذیگری». تا بوده چنین بوده.

  با تشکر

 5. مهدي Says:

  بسم الله
  سلام. تحليل جالبيه در نوع خودش. آفرين

 6. شبستان Says:

  رو نکاتی دست گذاشتین که جالب بود. یک ایمیل هم که تقریبا در همین باب بود امروز به دستم رسید. ولی چون ایمل شما رو ندارم، به دست شما نمیرسه! مگه اینکه قبلا یکی دیگه رسونده باشه.

 7. respecttousa Says:

  و اما در اخر به این نکته رسیدم (البته مدتیه) که پیروزی نظام= شکست مردم
  واقعا پیروزی در تعریف اقایان چیست؟ چگونه در تحلیل خود گزارش انتشار یافته رو پیروزی می دونند در حالیکه این گزارش ایران را به قطع نامه ی سوم نزدیکتر می کند ، من با تحلیل شما در رابطه با احتمالات برخورد ایران با این گزارش کاملا موافقم
  ازادی ، انتقاد تعریفش چیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: