«مهدیه» در تورنتوی کانادا

به میمنت عید سعید غدیرخم ، روز شنبه ، طی مراسمی، ساختمان جدید « مرکز اسلامی امام مهدی(عج)» با عنوان « مهدیه تورنتو» افتتاح شد.

به گزارش شبکه اینترنتی ایرانیان مقیم تورنتو (ایرانتو)، در این جشن که بیش از 300 نفر از ایرانیان مقیم تورنتو شرکت داشتند، برنامه های مختلف ادبی ، هنری و مداحی به مناسبت عید امامت و ولایت برگزار شد .
در بخش دیگری از این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین سید رضا حسینی نسب، رییس مجمع اهل بیت کانادا و امام جماعت مهدیه، مطالبی را پیرامون تاریخچه عید غدیر بیان داشتند و احادیث موجود در این رابطه در منابع مختلف شیعه و سنی را برشمردند.

—————————————-

باز هم خوب است که در میان آن هفتاد هزار ایرانی مقیم تورنتو (طبق آنچه مقاله ادعا می‌کند البته) حداقل ۳۰۰ نفر بوده‌اند که بروند افتتاحیه این مرکز. خداوند هم به این «سه نفر از هر هفتصد‌ نفر» ایرانی این شهر که در این مراسم مذهبی حضور یافتند خیر بدهد و هم صورت این کسر (منظورم عدد ۳ است) را بیشتر کند بلکه تا این حد تابلو نباشد که از هر ۲۳۳ نفر هموطن مقیم این شهر یک نفر در چنین مجلسی حضور یافته.

یک سوال اضافه: این هموطنان عزیز که عاشق شرکت در این مجالس مذهبی هستند، دوست دارند روی زمین مهدیه بنشینند و به سخنرانی حاج‌آقا و برنامه‌های مداحی گوش کنند، کلی پول کمک می‌کنند به این بناهای اسلامی و عید امامت و ولایت را جشن می‌گیرند چرا رفته‌اند توی تورنتوی کانادا زندگی می‌کنند؟ مگر همین ایران خودمان برای انجام چنین مراسمی چه مشکلی داشت که اینها یک‌کاره پاشده‌اند رفته‌اند هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر در سرزمین مسیحیت زندگی می‌کنند؟ اگر بنا به مهدیه رفتن باشد که در ایران بهتر و بزرگ‌تر و راحت‌ترش هست، لزومی به مالیدن پی مهاجرت و پناهندگی و ویزا و شب پشت سفارت خوابیدن و این‌ حرف‌ها نیست. این‌ها رفته‌اند کانادا چکار؟ که بروند مهدیه؟

پ.ن: یک وقت فکر بد نکنید که «ای بابا، مردم هزار کار و زندگی و مشکل دارند و صبح تا شب دارند به دنبال یک لقمه نان می‌دوند کسی وقت مهدیه رفتن ندارد». ابدا، اگر آن بالای صفحه اصلی خبر را نگاه کنید می‌بینید که مراسم در روز شنبه بوده که در این بلاد کفر و زندقه جزء دو روز تعطیل آخر هفته (شنبه و یک‌شنبه) حساب می‌شود و خلائق استراحت می‌کنند. این است که ۳۰۰ نفر از هموطنان عزیزمان وقت و حال و حوصله کافی داشته‌اند در این مراسم عزیز شرکت کنند و به حاج آقا گوش جان بسپارند. حالا آن ۶۹۷۰۰ نفر دیگرشان کجا بودند روز تعطیلی من نمی‌دانم.

Advertisements

15 پاسخ to “«مهدیه» در تورنتوی کانادا”

 1. محمود Says:

  موافق تحلیل شما نیستم. این مثل این است که بگویی همه کسانی که از ایران مهاجرت می کنند برای این است که بروند آن کارهایی که در ایران نمی شود کرد را بکنند. منطقی نیست. هرکسی برای خروجش از ایران دلیل خود را دارد. آدمهای مذهبی هم هستند که به دلایلی نمی توانند دیگر در ایران زندگی کنند. چرا فکر می کنیم همه مشکل ایران در مذهب آن است؟

 2. ابراهيم Says:

  با محمود موافقم
  اين صحبت درستي نيست.
  ضمنا معمولا افتتاحيه ها عمومي نيستند و با دعوت انجام ميشوند وگرنه مراسم محرم و غيره را چندين هزار نفر حضور دارن.

 3. reza Says:

  I agree with Mahmoud. This is a free country. It’s kind of silly question. Why nobody asks the Indus or Jews about their temples and religious ceremonies?
  Wait for your explanation

 4. Babak Says:

  Taze Canada khoobe tooye engelis ke engar hameye akhoondha bachehashoona mifrestand engelis alan engelis shode yekpa ghom.
  khob poole mardoma ke midozdand bayad kharj konand dige

 5. حامد Says:

  خیلی تحلیل بی مزه ای بود. من خودم آنجا حضور داشتم. اولاً که دعوتی بود. دوم اینکه متاسفانه شما هنوز هرکسی را که نماز میخواند و به اسلام معتقد است همراه حکومت ایران میدانید. مثل اینست که بگوییم این همه یهودی معتقد در کانادا چیکار دارند، بروند اسراییل. اینجا کشور آزادی است و هر کسی میتواند هرطوری میخواهد رفتار کند تا زمانی که مزاحم دیگران نشده است. لطفاً اینجا را مثل ایران استبدادی نکنید….

 6. mansour Says:

  Arash khan, har hokoomat adamaee ro dar kharej az keshvare asli mikhahad baraye control, tahdid, jasousi, teror, adam forooshi, va dar nahayat hefze hokoomate asli. in dar morede keshvare ma ke mokhalefan mahali dar iran nadaran bishtar sadegh hast.

 7. سارا رها Says:

  ققنوس عزیز
  بنطرم متن تان را کمی شتاب زده نوشته اید. من می توانم آن دردی که شما را به این تحلیل کشانده استٰ حدس بزنم. دردی است از مقوله آن بحثی که بر سر قتل آن دخترک پاکستانی بدست پدرش داشتیم و آنکه در اساس این موزائیک فرهنگی یک وصل پینه روبنایی است. ولیکن نمی توان این همه تعمیم بخشید. مذهب به هر حال بخشی از فرهنگ ما ایرانی هاست چه کسی به آن معتقد باشد چه نباشد. من مردمان بسیاری را در امریکا چه از ایرانیها و چه از پاکستانی ها دیده ام که در ظاهر اصلا مذهبی نیستند یعنی نماز هم نمی خوانند ولی نسبت به اینگونه مراسم گاه و بیگاه احساسی نوستالژیک دارند و از شرکت در یک مجلس مداحی و یا روضه لذت می‌برند. اشکال در ایجاد این مراسم و شرکت در آن نیست. اشکال و درد در آنجاست که این مراسم باعث عدم تطابق با زمان و محیط شود که باز مراسم به خودی خود عامل آن نیست. یعنی بستگی به افرادی برگذار کننده و شرکت کننده، هر دو گروه، دارد. اگر افراد شرکت کننده آدمهای معتدلی باشند حتما روی برگذار کنندگان هم اثر خواهند گذاشت. یعنی دینامیک سیستم را افراد شرکت کننده هم می‌سازند. مثلا مسجد پتومک واشنگتن که از طرف دولت ایران هم حمایت می‌شود گاه برنامه هایی بسیار خوبی هم دارد. من نماز عید فطری را که در آن خواندم بسیار دلپذیر یافتم. جمعیت عظیمی شرکت کرده بودند که من از تعداد نوجوانان امریکایی آن تعجب کرده بودم. منظورم نوجوانانی که عموما از مادر امریکایی و پدر ایرانی بودند. اکثرا تحصیل کرده و آدمهایی سلیم النفس بودند. همه کسانی را که در این جلسات شرکت می‌کنند نمی‌توان به یک چوب راند همانطور که همه یهودی‌ها را نمی‌توان صهیونیست خطاب کرد. مذهب در هر قومی و ملیتی ریشه هایی عمیق دارد. اگر مکانهایی اینچنینی باعث شود که آدمها به برداشتی وسیع تر از مذهب سنتی خود برسند به این دلیل که به لحاظ موقعیتی در کشوری با مذهب و مرامی دیگر برگذار می‌شود، خود جای حمایت دارد.
  ببخشید که طولانی نوشتم . زنده باشید

 8. کمانگیر Says:

  کتکی خوردی رفیق! 🙂
  —————————

  آرش جان اگر مثل این رفیق مان ح.د بودم که الان یک ننه من غریبمی در می آوردم اینجا که بیا و ببین! از شوخی گذشته می گفتند که «چوب معلم گله هرکی نخوره خله»، من معتقدم که چوب دوستان و کتک شان خیلی هم لازم است. آدم (خودم را عرض می کنم) را از خواب خوش می پراند و واقعیات را نشانش می دهد.

  با تشکر

 9. amirreader Says:

  اون مهدیه ای که تو تهران است «مکان»نامیده می شود و با مهدیه تورنتو فرق دارد.ققنوس جان جوابی ،چیزی به کامنتهای انتقادی نمی دهی .ممنون و با احترام

 10. ققنوس Says:

  با تشکر از همه دوستان عزیز

  یک پست دیگر در این زمینه نوشتم. دوست دارید چگونه پاسخ بگویم؟ اصلا لزومی می دانید که پاسخی بدهم؟ صلاح می دانید به تک تک کامنت ها پاسخ بدهم یا کامنت ها را در چند دسته بگذارم و در پستی به آنها جواب بگویم؟

  باز هم از همه دوستان سپاسگزارم.
  ققنوس

 11. Kash Says:

  ققنوس جان من فکر می کنم به دلیل نحوه شکافتن مطلب در پست اول بعضی از دوستان دو مطلب را با هم مخلوط کرده اند.

  اولا، صحبت بر سر این نیست که هرکسی را که نماز میخواند و به اسلام معتقد است همراه حکومت ایران است (نظر محمود). اما اگر کسی رفت و نمازش را در حسینیه و یا مهدیه ای خواند که جمهوری اسلامی آنرا بر پا کرده آنوقت شما را می توان حامی این حکومت و اعمال خلاف و ضد آرادی و حقوق بشر آن دانست حنی اگر این حمایت در حد سمپاتی صرف شرکت معصومانه در یک مراسم مذهبی برای بردن ثواب باشد.

  دوما، کانادا کشور آزادی است و هر کسی میتواند هرطوری میخواهد رفتار کند (نظر حامد) اما به شرط این که پس فردا همین مرکز محل ترویج ایدئولوژی شیعه حکومت ایران و تروریزم و فعالیت علیه مخالفین جمهوری اسلامی و هزار کار غیر قانونی دیگر نشود چه را که جمهوری اسلامی با استفاده از همین مراکز و شرکتهای قلابی است که در سراسر دنیا چنگالهایش را پهن کرده است.

  سوما، مسأله مسجد به کنار (در مورد صحبت سارا هم چون نمی دانم نفوذ جمهوری اسلامی در اداره مسجد واشینگتن تا چه حد است اظهار نظر نمی کنم اگر چه نمی دانم چطور می شود با جمهوری اسلامی مخالف بود ولی همزمان در مسجدی که مورد حمایتهای مالی و معنوی اوست نماز خواند و آنرا دلپذیر یافت مگر آنکه مخالف جمهوری اسلامی نباشید که امریست جداگانه اما به هر جال قبول دارم که در هر کشور آزادی مکانهای عبادت برای تمام ادیان بر پاست) اما سوال اینجاست که مرکز اسلامی امام مهدی در تورنتو کانادا چه می کند؟ چند درصد مسلمانان کانادا معتقد به ظهوز امام زمان هستند که برایشان در کانادا مهدیه بر پا شود؟ اصلا مهدیه یعنی چه؟

  من اعتقاد دارم ققنوس عزیز در نحوه طرح مسأله اشتباه کرد. مساله این نیست که چرا در آمریکا و کانادا هم آدمهای مذهبی غیر مسیحی سکونت می گزینند که خواهان شرکت در مراسم مذهبی خود در این کشورها هستند. مسأله این است که بسیاری از این مکانهای مذهبی ایجاد شده و تحت حمایت جمهوری اسلامی (و البته شیوخ اسلامگرای ثروتمند سنی) هزاران کار خلاف دیگر اتفاق می افتد که من و شما با آنها کاملا آشتا هستیم.

  از این لحاظ ققنوس روی نکته بسیار درستی دست گذاشته که البته از دید من می توانست آنرا دقیقتر مطرح کند ولی به هر حال ممنون از طرح آن.

 12. Kash Says:

  «اشکال در ایجاد این مراسم و شرکت در آن نیست. اشکال و درد در آنجاست که این مراسم باعث عدم تطابق با زمان و محیط شود که باز مراسم به خودی خود عامل آن نیست. یعنی بستگی به افرادی برگذار کننده و شرکت کننده، هر دو گروه، دارد. اگر افراد شرکت کننده آدمهای معتدلی باشند حتما روی برگذار کنندگان هم اثر خواهند گذاشت. یعنی دینامیک سیستم را افراد شرکت کننده هم می‌سازند.»

  خانم رها با کمال احترام به نظر ما این نوع استدلال شفاف نیست و نوعی بازی با کلمات است. اصولا مرکزی که توسط دولتی اداره می شود که کارش ترویج ایدئولوژی مذهبی نتدرو و گسترش تروزیسم دینی است چطور می تواند انسانهای معتدل به خود جذب کند که در نهایت آنها بتوانند بر روی اداره کنندگان این مراکز اثر تعادلی بر جای بگذارند؟

  دوما چه در مورد آن پدر پاکستانی و چه در موارد دیگر در ۲۸ سال گذشته که بنیاد گرایی اسلامی با آمدن خمینی جان تازه ای گرفت و چه بعد از ۱۱ سپتامبر، یک جای کار این مذهب من و شما ایراد اساسی دارد که باعث گرفتاری کل دنیا شده و نمی شود با توجیهات و کلمات زیبایی نظیر آنچه خاتمی به کار می برد آنرا به سادگی جمع و جور کرد، مگر آنکه من و شما اول به وجود این اشکال اعتراف کنیم تا بعد بتوانیم در صدد رفع آن بر آییم اگر رفع شدنی باشد.

 13. وحید Says:

  پیشنهاد می‌کنم که دولت کانادا جمعه رو که روز آقا امام زمانه به جای شنبه تعطیل کنند تا هم این بندگان خدا بتونند نماز جمعه رو برگزار کنند هم اینکه اگر یک وقت آقا جای جمکران٬ تورنتو ظهور کردند یک روز معطل نشند که بقیه از سر کار بیان.

 14. سجاد Says:

  همیشه گفتم الانم می گم من یه مسلمونم اونم از نوع دو آتیشه
  ولی هیچوقت از این جمهوری اسلامی خوشم نیومده و همیشه فحش کاریشون کردم!
  تا الان چندین مقاله در این مورد نوشتم ببینید تبادل و توازن قدرت و که در همه ی حکومت های دنیا وجود داره نمیشه به پایه های اعتقادی مردم کاملا وصل کرد با این وجود که این پایه های فرهنگی حکومتی از همین اعتقادات مردمی شروع می شن که معمولا در مدت زمانی قبل مورد قبول عام مردم بوده ولی بعد از گذش زمان و بعد از گند هایی که حکومت ها بالا میراند این اعتقاد ها در نسل های جدید از بین میره و حکومت ها پایه های فرهنگی خودشون رو سست می بینند و در نتیجه بعد از مدتی این حکومت ها سرنگون میشن!
  جمهوری اسلامی هم مثل بقیه فعلا به اسلام چسبیده چون این اسلام بوده که قدرت رو به دست قدرتمندانش رسونده ولی همین ها دارن مردم رو از اسلام متنفر میکنند و گور خودشون رو می کنند این چیزیه که همیشه در تاریخ اتفاق افتاده
  این جمله نمیدونم از کدوم شخصیت بود ولی جالبه که بخونید:
  «هیچ چیز جدیدی در جهان اتفاق نمی افتد. وقایعی که به نظر شما جدید می آیند مربوط به قسمتی از تاریخ هستند که هنوز درباره اش نمی دانید»

 15. lord13 Says:

  خب خوبه دیگه ایام محرم رو هم در جوار امام جماعت تورنتو هستید و با اعضای مجمع اهل بیت کانادا به فیض می رسید!
  جدا از شوخی:در مورد مهدیه ساختن در تورنتو باید بگویم چیزی جز تبلیغ حکومتی نیست می دانید چرا؟ چون دین مردم چیزی نیست که بشود مثل گوشت نذری در مهدیه توزیع کرد و مردم را به کمالات عرفانی رساند! و اصلا» هدف از این کار ها تبلیغ کسانی است که پشتشان را به دین تکیه داده اند و مثل درخت از آن بالا می روند الهی که بیفتند پایین!
  در مورد مهدیه رفتن اهالی تورنتو هم که خودت گفته ای که اگر کسی حوصله موعظه هایی را داشت که آخرش به سلامتی رهبر ختم می شود در ایران -ام القرای اسلام – می ماند که راحت تر به عرش وصل شود.
  راستی این جور مراسم ها در آنجا آنتن می دهند؟ من فکر می کردم فقط اینجاست! حالا بنشین وببین که ما چه طوری داریم هی به فیض می رسیم و هی …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: