چرا فکر می‌کنید «برق‌ اتمی»مان بهتر از «توزیع‌ گاز»مان خواهد بود؟

اگر انرژی هسته‌ای داشتیم برق مفت فراوان داشتیم که وقتی گاز قطع می‌شود سر سیاه زمستانی از سرما نلرزیم. بر پدر آمریکا لعنت.

عرض کنم که:

اول) اگر برق انرژي هسته‌ای مفت بود که دیگر در فرانسه و کانادا و آمریکا کسی از مردم پول برق نمی‌گرفت (که می‌گیرند و خوب هم می‌گیرند و نقره‌داغ هم می‌کنند چون انرژی هسته‌ای انرژی گرانی است)

دوم) حالا که روی دومین ذخایر گاز جهان نشسته‌ایم و امکان نداریم (بنویسم «عُرضه» خیلی زشت و بد است؟) آنقدر گاز استخراج و پالایش و پخش کنیم برای قسمت‌های سردسیر کشور که می‌دانیم سردسیر هستند و به فلان میزان گاز در زمستان نیاز دارند، گیرم که برق اتمی هم داشتیم. فیوز مغازه اکبرآقا بقال که می‌پرید اتصالی می‌کرد برق همه محله قطع می‌شد. به چه دلیل فکر می‌کنی مدیریت تولید و توزیع برق اتمی از مدیریت همه چیزمان (منجمله گازمان) بهتر خواهد بود؟ مگر قرار است از مریخ بیایند برای مدیریت برق اتمی ما؟ همان بابائی که این شاهکارهای اساسی در زمینه رساندن گاز به خانه مردم را از خودش در کرده بر‌می‌دارند می‌گذارندش این‌بار سر سازمان توزیع برق اتمی. مگر فرق می‌کند؟

Advertisements

7 پاسخ to “چرا فکر می‌کنید «برق‌ اتمی»مان بهتر از «توزیع‌ گاز»مان خواهد بود؟”

 1. امیر تیموری Says:

  خوب بهتر خواهد بود دیگر. گیر ندهید لطفا. لابد مرغ همسایه غاز است. بعد هم اگر برق هسته‌ای متوقف شود. آن‌وقت دیگر شورای عالی امنیت ملی به چه دردی می‌خورد؟ لاریجانی هم بی‌کار می‌شود ــ از در پرت‌اش می‌کنند بیرون از پنجره می‌آید تو. اینقدر انتقاد می‌کنید مردم افسرده شده‌اند! مردم از گیر دادن به چکمه و قطع شدن گاز سر سیاه زمستان که افسرده نمی‌شوند، از انتقاد می‌شوند.

 2. updateit Says:

  اول اینکه این بحث سر دراز دارد به همین چیزی که من و شما فکر میکنیم خلاصه نمیشود یک بحث سیاسی و رو کم کنی است در حقیقت تا بحث مفید بودن من رد یا تایید نمی کنم اما اگر اینها امروز کوتاه بییایند فردا به بهانه ای دیگر همین گاز هم با فشار زیاد دولت های دیگر از دستمان در میآورند وگرنه همه میدونیم که این نیروگاه که کنگش از پنجاه شصت سال پیش خورده و احتمالا چند سال دیگه هم کار میبره دیگه برای ما برگ برنده ای نیست.خدمت دوست عزیر آقای تیموری هم عرض کنم که لاریجانی خیلی وقته که از این سمت برکنار شده و معاون ریس جمهور الان سمت ایشان را به عهده دارد.

 3. ققنوس Says:

  updateit
  عزیز و محترم

  کاملا با شما موافق هستم که بحث «اتم» بیش از آنکه کاربرد داشته‌باشد برای کشور ما یک بحث سیاسی و رو کم کنی است. فقط من نمی‌فهمم که کشور ما چقدر باید هزینه «پوززنی» و رو کم کنی نماید؟ مگر ما کار و زندگی دیگری نداریم؟ مگر گرفتاری‌های ما با رو کم کنی حل می‌شود؟ اصلا چرا بحث انرژی هسته‌ای را گره‌زده‌اند به ناموس ملی ما؟ آمدیم و فردای روزگار به دلائل علمی یا کاربردی یا زمانی خاص آن دوران تصمیم گرفتیم دیگر از برق هسته‌ای و انرژی اتمی استفاده نکنیم. در آن روز آیا غرور ملی‌مان را هم به همراه رآکتورهای اتمی‌مان در انباری می‌گذاریم خاک بخورد؟

  به نکته بسیار خوبی اشاره کرده‌اید آنجا که می‌فرمائید «اگر اینها امروز کوتاه بییایند فردا به بهانه ای دیگر همین گاز هم با فشار زیاد دولت های دیگر از دستمان در میآورند». در عین حال توجه به این دارید که همین الان هم داریم پول نفت و گاز را خرج همان نیروگاه کذائی می‌کنیم و به حزب‌الله لبنان پول و اسلحه می‌دهیم و انگشت در کندوی زنبور می‌کنیم در عراق و افغانستان. در حقیقت باز هم پول نفت و گازمان بجای اینکه خرج خودمان شود «از دست‌مان در می‌آید». کشوری که می‌خواهد «قلدر»ی کند و «ژاندارم» منطقه باشد علاوه بر نیروی نظامی و فیزیکی نیازمند نیروی دیپلوماسی قوی است. ما با دیپلوماسی ضعیف خودمان (که در بهترین حالتش شل کردن سر پول نفت کشور است به سمت جیب این و آن) نخواهیم توانست از منافع ملی‌مان حمایت کنیم.

  با تشکر و تقدیم احترام

 4. اکبر آقا جون Says:

  در پاسخ به دوستی که فرمودند «… اما اگر اینها امروز کوتاه بییایند فردا به بهانه ای دیگر همین گاز هم با فشار زیاد دولت های دیگر از دستمان در میآورند …» باید گفت که مگر قبل از شروع مجادله هسته ای چه چیزی را از دست ایران درآورده بودند یا خواسته بودند دربیاورند که این «کم نیاوردن» در وضع آن بهبود ایجاد کرده باشد؟ غیر از این است باقیمانده روابط حسنه با اروپا را که مهمترین برگ برنده ایران در رویایی با تحریم های آمریکا بود، از دست دادیم و مجبوریم به هزینه بالاتر با دولت های دیگر معامله کنیم و تاوان آنرا مردم از جیبشان می پردازند؟

 5. updateit Says:

  با تشکر از ققنوس

  حرفتان حق است اما باید دانست که کشور ما در حال حاضر دچار باند بازی شدیدی شده و از داخل بسیاری از صاحبان قدرت با هم دارای اختلاف نظر هستند و هر کدام یک سر قضیه را گرفته و در حال کشیدن هستند مثلا جاسوسی که چند وقت پیش در همین تشکیلات اتمی ما معرفی شد که تا فیها خالدون ما رو گزارش داده بود این نتیجه رو میده که صاحبان قدرت در خودشون دچار اختلاف نظر شدید هستند واین کارها نتیجه همان نداشتن اتفاق نظر و بی برنامه گی است. اگر در سخنان احمدی نژاد ریز شوی همیشه افرادی را که در حال کارشکنی هستند را نکوهش میکنه.مسئله فلسطین و لبنان هم به همین سادگی نیست چون بنیان جمهوری اسلامی ایران توسط فلسطینی ها و … رقم خورده اگر خاطرم باشد در زمانی که امام در خارج از کشور تبعید بود حمایت های ریس جمهور وقت آن زمان آنها یعنی حافظ اسعد باعث قدرت گرفتن انقلاب شد وگرنه بدون حمایت هیچ حزب و گروهی نمی توان انقلاب کرد. پس این کارها را نوعی ادای دین می توان متصور شد.باز هم میگم من رد یا تایید نمی کنم.

  کشور ما یک نظام سرمایه داری است نه یک نظام متعادل یعنی 2 درصد مردم 80 درصد ثروت را در اختیار دارند پس انتظار نداشته باش بفهمی پول حاصل از نفت و … چی میشه.وگرنه ما هم باید مثل همین اعراب کنارمون بهترین تویتا و ماشین آمریکایی رو سوار بشیم بهترین چیز را بپوشیم وبخوریم و از چاقی هم نتوانیم خودمان را جا به جا کنیم.بدون اینکه کار مشقت باری روی دوشمان باشد.با احتساب این همه ثروت.

  در پاسخ به اکبر باید گفت که خب داشتن یک نیروگاه اتمی هرچند خیلی قدیمی بالاخره این قدر هم بد نیست که حتی ارزش سرمایه گذاری رو نداشته باشه اما آقای احمدی نژاد طوری همه پل های پست سرش را خراب کرد که دیگه نشد هیچ جوری ماست مالیش کنی یعنی طوری از مسند قدرت صحبت کردند که کل دنیا را بر عیله ما کردند وگرنه تا همین دو سه سال پیش یعنی قبل از ایشان در دولت های گذشته به صورت خیلی محرمانه هفتاد درصد کار رو پیش برده بودیم یعنی شما هم موافق هستید که فرضا نیروگاه اصفهان که همین دو سه سال ساخته نشده بلکه حاصل برنامه های دولت های گذشته است اصلا شما تا دو سه سال پیش حرفی از نیروگاه اتمی به گوشت خورده بود. اما آقای احمدی نژاد از بدو ورود در هر ده کوره ای از نابودی اسراییل و همچنین نیروگاه هسته ای و غیرو صحبت کردند و دست ما رو به راحتی رو کردند در حالی که ما تا هفتاد درصد کار را پنهانی تمام کرده بودیم و اگر سیاست بیشتری به خرج داده میشد الان ما از لحاظ سیاسی اینقدر دچار چالش نبود. ما در دولت خاتمی به مراحل خوبی از روابط رسیده بودیم تا حتی خاتمی داشت برای ما از فرانسه ایر باس میخرید اما آقای احمدی نژاد کرده های چندین ساله ما را یک شبه دود کردند و حاصل آن دود کور کردن خودمان بود .حالا را به را هواپیمای های توپولوف روسی مال دهه شصت میلادی سقوط میکنند و جان و سلامتی مردم ما مثل آب خوردن از دست میره حتما خبر چند روز پیش را شنیدید که یکی از اقوام ما هم دچار شکستگی کمر شد.مسئله هسته ای از دیگاه غرب به خودی خود چیز پیچیده نیست اما وقتی احمدی نژاد به صراحت هر چه تمام از نابودی اسراییل حرف میزند غرب را که در پشت آنها اسراییلی ها هستند به وحشت میاندازد اصلا بزرگترین کمپانی های دنیا سرمایه آنها اسراییلی است مثلا یاهو یا ماهواره هاتبرد یا وارنر برادر و … چطور دنیا می تونه با این سخنان کنار بایید. پس این مسئله است که باعث وحشت آنها از ایران شده. وگرنه همه کشور ها در حال کمک به یکدیگر برای ساخت نیروگاه اتمی به عنوان یک سوخت پاک و به نسبت ارزان هستند.

  در همین جا اعلام میکنم من در ایران زندگی میکنم پس باید تابع مقرراتش باشم لذا میگم که من عملکرد هیچ کسی و هیچ سازمانی را نقد نمیکنم و زیر سوال نمیبرم چون خودم را در آن اندازه نمیبینم.من موافق یا مخالف هیچ حزب و گروهی شخصی و … نیستم و نخواهم بود.اینها هم نظراتم بعنوان یک انسان آزاد که حق اظهار عقیده دارد در رابطه با پاسخ برخی از دوستانم بود .فقط همین و همین . پدر ترس بسوزه «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد روزگاری غریبی است نازنین – زنده یاد شاملو»

 6. updateit Says:

  شاید تند رفتم من این قسمت از کامنت قبلی ام را پس میگریم، چون مطالعه در حد اظهار نظر صریح در این مورد را ندارم ، ترسی نیست اما اگر هر کسی درباره چیزی که دقیقا اطلاعات کافی نداشته باشد و قصد اظهار نظر صریح را داشته باشد میشود همین وضع و روزگار فعلی که گریبان گیرمان است به قول کانت همیشه کم دانستن خطرناک تر از ندانستن است:

  «مسئله فلسطین و لبنان هم به همین سادگی نیست چون بنیان جمهوری اسلامی ایران توسط فلسطینی ها و … رقم خورده اگر خاطرم باشد در زمانی که امام در خارج از کشور تبعید بود حمایت های ریس جمهور وقت آن زمان آنها یعنی حافظ اسعد باعث قدرت گرفتن انقلاب شد وگرنه بدون حمایت هیچ حزب و گروهی نمی توان انقلاب کرد. پس این کارها را نوعی ادای دین می توان متصور شد.باز هم میگم من رد یا تایید نمی کنم.»

  در آخر شاد باش و به بیت حافظ ختم میکنم که میگه :

  گفت آسان گیر بر خود کارها کز روی طبع
  سخت میگیرد جهان بر مردمان سخت کوش

  بدرود.

 7. ققنوس Says:

  updateit
  عزیز و محترم

  نهایت لطف را فرموده‌اید به من. بسیار سپاسگزارم از نظرتان. راستش حرفی برای گفتن ندارم چرا که حرف‌تان حرف حساب است. اینکه از ایران با آن مشکلات اینترنت کند و فیلترشده و مخاطراتی که بیان نظر و عقیده دارد باز قابل دانسته‌اید و کامنت‌ گذاشته‌اید برای من یک دنیا می‌ارزد. امیدوارم بتوانم در خدمت شما و دوستانی چون شما باشم و مطالبی بنویسم درخور شان شما. باز هم متشکرم.

  با تقدیم احترام
  ققنوس

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: