اعتماد جامعه به همه قشری باید پابرجا بماند الا به هنرمندان و روشنفکران

از همه دوستان عزیزی که در پای پست « «کپه گل» نیکی‌ خانم چه معضلی در جامعه درست کرده که با این دقت نظر باید به آن پرداخت؟» نظرات‌شان را بیان فرمودند صمیمانه سپاسگزارم. لطف همه دوستان مزید. لطف کردید که وقت گذاشتید و قابل دانستید من را که در بحث شرکت کنید. اما آنچه باعث شده من از شما سروران محترم تذکر بگیرم احتمالا همان شتاب من در هنگام نوشتن و دست به قلم بردن در هنگام عصبانیتم بوده. گمان کنم در آن پست نتوانستم آنچه می‌خواستم را به نحوی شایسته خدمت شما عرض کنم. لطفا این لکنت کلام من به هنگام عصبانی شدنم را به بزرگی خودتان ببخشید. نیز باید سعی کنم هنگامی که خون خونم را می‌خورد چیزی ننویسم.

و اما اگر بخواهم آنچه را نوشته‌ام با گوشه چشمی به آنچه شما عزیزان تذکر داده‌اید قدری باز کنم باید بگویم که:

بله، خودم در روزگار جوانی گرد و ور گروه تئاتری می‌پلکیدم که یک سری جوان پر انرژی با معلومات نسبتا بالا در آن فعالیت داشتند. انکار نمی‌کنم که حداقل یکی از ایشان برای «دختربازی» به جرگه هنرمندان پیوسته بود (کاری بس صعب و ناممکن بود پیدا کردن همدمی از جنس مخالف در دو سه سال اول دهه شصت خورشیدی) و دیگری از اعضای گروه اعتیاد نیمه شدیدی به «هروئین» داشت. اما بدنه اصلی گروه سالم بود و تنها انحراف‌شان گه‌گاه دمی به خمره زدن بود مثل تمام جوانان هم‌سن و سال شان. همین.

من منکر وجود فساد در میان هنرمندان و حتی اهل ادب نیستم. حرف من این است که ما هربار که در تلویزیون با این «تیپ» آدم‌های روشنفکر روبرو می‌شویم چرا باید نشان دهیم که طرف «اسگل» است و «معتاد» و «منحرف» و «شکم‌چران» و …؟ یعنی در میان این افراد آدم‌های خوب و بی آلایشی پیدا نمی‌شوند که به اینگونه پستی‌ها آلوده نشده‌باشند؟ آیا هنر و بالاخص «هنر نمایشی و تجسمی» ذاتا باعث آلودگی و اعتیاد و انحراف آنانی می‌شود که در آن عرصه فعال هستند؟ اگر اینگونه باشد که حرف «طالبان» که معتقدند باید مجسمه‌ها را شکست و تلویزیون ایراد شرعی دارد و از این دست کاملا درست باشد.

تا بحال در چند سریال یا برنامه تلویزیونی دیده‌اید آدم‌هائی با همان تیپ‌های «حلقه/مجمع ادبی درروس» در قسمت نهم «مرد هزار چهره» مورد تمسخر قرار گرفته‌اند؟ آیا در یک برنامه این ذکر شده که ممکن است یک بابائی هم باشد که قیافه‌اش و نحوه آراستن سر و وضعش با دیگر آدم‌های جامعه فرق دارد (یکی توی مایه‌های شخصیتی که رسول نجفیان در این قسمت بازی می‌کرد) و این آدم انسان خوبی است؟ آیا تا کنون دیده‌اید که در سریالی این حلقه‌های روشنفکری دور هم جمع بشوند و کاری مفید بکنند؟ یا آنچه به ما از ایشان نشان داده‌اند فقط زرت و زرت کردنی از ایشان بوده در عالم هپروت؟

هر قشری و صنفی از جامعه که یک برنامه طنز سوزنش را به ایشان می‌زند، صدای‌شان در می‌آید. درست است. اما فرق اینجاست که اگر در یک سریال طنز یا انقادی می‌آئیم و می‌گوئیم که دکترها آدم‌های پول‌خواه و حریصی هستند، در ۹ سریال دیگر آنان را انسان‌هائی شریف و ناجی و علاقه‌مند به حرفه‌شان نشان می‌دهیم. اگر در جائی بازاری‌ای را زیر طنز حسابی می‌نوازیمش بعد در بخش فلان خبر می‌آئیم می‌گوئیم که بازاریان خیّر فلان بازار، بهمان‌ قدر به ساخت چنین و چنان مدرسه و مسجد و بیمارستان کمک کردند. اما آیا تا بحال در سریالی دیده‌اید که یکی از شخصیت‌های اصلی و تاثیرگذار مثبت برنامه یکی از امثال همین حلقه درروس باشد؟ اصلا تا بحال آیا دیده‌اید که یک آدم فرهنگ دوست و فهمیده شخصیت اصلی سریال باشد بدون اینکه ریش داشته‌باشد و به ابوالفضل‌العباس متوسل شود یا به زیارت برود؟ یعنی نیست؟ یعنی اصولا آدم با فرهنگ یا منشاء خیری نیست یا اگر هست حتما باید ریشو باشد؟ هان؟

از نقش خانم‌های روشنفکر در این سریال‌ها هیچ نمی‌گویم. خودتان بگردید در خاطره‌تان ببینید آیا یک خانم جوان روشنفکر در این سریال‌ها منشاء خیری بوده؟ یا همواره با رمانتیک‌بازی حال برهم زنی داشته اشعار «یاسمن‌گولا» سر هم می‌کرده و چرت و پرت می‌گفته؟ تنها زن مثبت تاثیرگذار در این سریال‌ها خانم میان‌سالی است که سر سجاده دارد گریه می‌کند و دعا.

شاعر می‌فرماید «عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو». آیا تا کنون از تلویزیون سریالی یا برنامه‌ای دیده‌اید که در آن «هنر»ی از روشنفکران ما یا حلقه‌های ادبی‌مان نمایش داده‌شده باشد؟ خدا نکند اگر چهار نفر در «پشت‌کوه‌ آباد سفلی» دور هم بنشینند و کتاب شعری و مدحی برای … یا … (معذورم از نگارش مستقیم اسم‌ها!) بنویسند. در شصتاد تا بخش خبری سیما و شصت‌میلیون بخش خبری صدا و در هفتصد روزنامه مختلف شرح شیرین‌کاری‌های این چهارتا عاشق … و … ذکر خواهد شد. چطور است آن چهارتا آدم از پشت کوه سرچشمه خیر شده‌اند ولی دیگرانی که سه تیغه می‌کنند و حجاب‌ شیکی بر سر می‌کنند همه بنگی و چرتی و هپروتی هستند و قادر به درک معنای اصیل «هنر» نمی‌باشند؟

اصلا گیریم که هرکس موی وزوزی داشت و یا از «برتولوچی» حرف زد و یا در صحبت‌هایش از «امپرسیونیسم» گفت، احمق است و نادان. خوب بابا ول‌شان کنید در عالم خودشان بمانند بپوسند. چرا اینقدر مسخره‌شان می‌کنید؟ اگر من فردا دوربین دست بگیرم و بروم از درون تیمارستان فیلم‌ بگیرم و بعد بیایم نشان‌ بدهم از رسانه‌ای با چندین میلیون مخاطب که ببینید این دیوانگان چه کارهای خنده‌داری می‌کنند و مثلا چطوری این یکی دست در دماغ آن دیگری می‌کند،‌ آیا کارم پسندیده است؟ فرض می‌کنیم امثال این حلقه درروس دیوانه و چرتی و شکم‌چران هستند، این گروه حقیر دیوانه چه نشان دادنی دارد در تلویزیون؟ این چندصد یا خانه پرش چندهزار دیوانه در کل کشور هفتاد میلیونی سرمنشاء چه آسیب اجتماعی‌ای هستند که مدام باید به فیهاخالدون این‌ بدبخت‌ها خندید؟

و اما می‌رسیم به مشکل اصلی از دیدگاه من. من می‌ترسم که مبادا با نشان دادن آنچه در قسمت نهم دیدیم، کم‌کم این در ذهن ما ملکه شود که هرآنکس که ادعای روشنفکری و شعر و ادب دارد آدمی است در مایه‌های همان مجمع ادبی درروس. اگر در یک برنامه در کنار پلیس خراب و رشوه‌گیر ما پلیس خوب و زبل و وظیفه‌شناس را نشان می‌دهیم تا اعتماد مردم به سیستم پلیسی جامعه از بین نرود، اگر در قسمتی از یک فیلم پرستار خودخواه یا احیانا فاسدی را به تصویر می‌کشیم اما در کنار وی از دیگر پرسنل فداکار بیمارستان هم یادی می‌کنیم تا اعتماد مردم به سیستم پزشکی جامعه از بین نرود، چرا در جنب نشان دادن یک مشت آدم بی‌کاره بی‌عاره علاف بنگی بی‌درک و شعور، یک مشت آدم فهمیده و پر انرژی و عاری از انحرافات بزرگ را به تصویر نمی‌کشیم تا اعتماد مردم به روشنفکران و ادیبان و هنرمندان جامعه از بین نرود؟ همین.

Advertisements

5 پاسخ to “اعتماد جامعه به همه قشری باید پابرجا بماند الا به هنرمندان و روشنفکران”

 1. عليرضا Says:

  رفيق! جوابِ تمامِ سؤال‌هاي اين پست و پستِ قبليِ‌ت رو مي‌توني اينجا بگيري: http://www.irib.ir/About-us/index.php
  از همچين سازماني انتظار رفتار بهتري داري نسبت به اهلِ فرهنگ؟ اينا همونا هستن که «هويت» رو ساختن و پخش کردن و در هنوز هم به همون پاشنه مي‌چرخه. همه‌ي ما و اين کامنت گذارهاي محترم و عصباني هم مي‌دونيم که موضوع اساساً انتقاد نيست، چيزِ ديگه‌س …

 2. Maziar Says:

  «هر قشری و صنفی از جامعه که یک برنامه طنز سوزنش را به ایشان می‌زند، صدای‌شان در می‌آید. درست است. اما فرق اینجاست که اگر در یک سریال طنز یا انقادی می‌آئیم و می‌گوئیم که دکترها آدم‌های پول‌خواه و حریصی هستند، در ۹ سریال دیگر آنان را انسان‌هائی شریف و ناجی و علاقه‌مند به حرفه‌شان نشان می‌دهیم. اگر در جائی بازاری‌ای را زیر طنز حسابی می‌نوازیمش بعد در بخش فلان خبر می‌آئیم می‌گوئیم که بازاریان خیّر فلان بازار، بهمان‌ قدر به ساخت چنین و چنان مدرسه و مسجد و بیمارستان کمک کردند. اما آیا تا بحال در سریالی دیده‌اید که یکی از شخصیت‌های اصلی و تاثیرگذار مثبت برنامه یکی از امثال همین حلقه درروس باشد؟ اصلا تا بحال آیا دیده‌اید که یک آدم فرهنگ دوست و فهمیده شخصیت اصلی سریال باشد بدون اینکه ریش داشته‌باشد و به ابوالفضل‌العباس متوسل شود یا به زیارت برود؟ یعنی نیست؟ یعنی اصولا آدم با فرهنگ یا منشاء خیری نیست یا اگر هست حتما باید ریشو باشد؟ هان؟»
  از این نظر کاملا درست می گی. البته من فکر نمی کنم چنین کارهایی واقعا باعث از بین رفتن اعتماد مردم به ادیبان و هنرمندان جامعه بشه.

 3. تحلیلگر آی تی Says:

  وقت به خیر محمد جان.
  من هم سال نوی خوبی رو برات آرزو میکنم.امیدوارم سال خوب و خوشی داشته باشی.
  سبز و خرم باشی.
  پویا یزدانی

 4. iVahid Says:

  من به شخصه نظرم از اون کامنت اصلا توجیه کارهای رسانه‌ی ملی (؟!) یا حتی پشتیبانی از مدیری نبود! سیاست‌های صداوسیما که کلا مشخصه. منظورم این بود که بالاخره تو این سریال تقریبا به همه به یک نسبت متلک گفت. و باز تا جایی که به من مربوط می‌شه، مشابه همه‌ی این نمونه‌ها رو از پزشک تا پلیس تا نویسنده تا … رو تو زندگیم دیدم.
  در مورد این که » مبادا با نشان دادن آنچه در قسمت نهم دیدیم، کم‌کم این در ذهن ما ملکه شود که…» مخالفم. کسی که با این چیزها دیدگاهش عوض نمی‌شه! اگه اهل کتاب و کتاب‌خونی باشه که مسلما با یک سریال طنز تمام عقایدش عوض نمی‌شه، اگه نباشه هم که …

 5. گجمو2 Says:

  سلام.
  شرمنده از اینکه برای عرض ادب و گفتن تبریک سال نو دیر رسیدم،با این حال امیدوارم سال خوب و پر برکتی در کنار خونواده داشته باشی و باز امیدوارم امسال سال رسیدن به آرزوهای شما هم باشه.
  سال نو بر شما و خونواده محترمتون هم مبارک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: