کربلا کربلا، فرق آمدن ما با آمریکائی‌ها چیه؟

آمریکا زد دولت صدام حسین را ساقط کرد و عراق را گرفت و الان مثل یک چهارپای سر به زیر توی گل مانده. کار خوبی کرد یا بدی؟ مسلما کار بدی کرد. فقط یک چیز این وسط می‌ماند به این شرح:

۱- بیست و چند سال پیش که بعد از آزادی خرمشهر ما به درون خاک عراق پیش رفتیم، اینگونه می‌گفتیم که «صدام حسین باید برداشته شود چون اگر بماند و سرنگون نشود هر لحظه ممکن است مجددا به ما حمله کند». در حقیقت ما صدام حسین را یک خطر بالقوه می‌دانستیم که یک بار زهرش را به ما ریخته بود. آمریکا هم در سال ۲۰۰۳ که به عراق حمله کرد معتقد بود که صدام حسین یک خطر بالقوه است که زهرش را به متحد(ان) آمریکا در منطقه (=کویت) ریخته و برای نزدیک به یک دهه عامل ناامنی در منطقه بوده.

۲- فرض کنید ما مطابق شعار «کربلا کربلا ما داریم می‌آئیم» می‌رفتیم جلو و شهرهای عراق یکی یکی به تصرف ما در می‌آمدند و در نهایت بغداد سقوط می‌کرد و بعد کل عراق به چنگ ما می‌افتاد. چکار می‌کردیم؟ با سلام و صلوات و احترام بر می‌گشتیم به لب مرزهای بین‌المللی‌مان یا می‌گفتیم که «ای بابا عراق تازه آزاد شده و مردم از زیر بار حکومت آدم‌خوری چون صدام حسین آزاد شده‌اند. ما وظیفه داریم که بمانیم و مردم بدبخت عراق را کمک کنیم. ما تا روزی که عراقیان بتوانند روی پای خودشان بایستند به برادران و خواهران عراقی خود کمک می‌کنیم»؟ اگر اشتباه نکنم مشابه همین حرف را آمریکا دارد می‌زند.

۳- مسلما از فردای سقوط صدام و تا ما بیائیم نظم و آرامش و آسایش را در عراق حاکم کنیم، جنگ‌های فرقه‌ای و مسلحانه ستون فقرات جامعه عراق را می‌شکست. ما هم هرکجای آن را که دست می‌گذاشتیم آرامش کنیم عین بادکنک یک جای دیگرش قلنبه می‌زد بیرون. آنوقت آیا ما گناه آدم کشی‌ها را گردن امپریالیسم آمریکا و انگلیس نمی‌انداختیم که «الان که عراق دارد آزاد و آباد می‌شود این آمریکای پدرسوخته و این انگلیس مادر… هستند که نمی‌گذارند کشور روی آسایش و آرامش را ببیند»؟

۴- در همان راستای قسمت سوم، اگر ما عراق را گرفته‌بودیم و سعی در آرام کردنش داشتیم ولی نمی‌توانستیم، ضمن اینکه به آمریکا و انگلیس بعنوان باعث و بانی وضعیت خطرناک عراق صبح تا شب فحش می‌دادیم، آیا فکر نمی‌کردیم که این نزدیکی جغرافیائی نسبی به اسرائیل باعث این می‌شود که اسرائیل احساس خطر کند؟ آیا برای جلوگیری از دخالت‌های احتمالی اسرائیل و یا برای پیشگیری از حمله او در آینده، خودمان به همراه سوریه جان‌ مان بعنوان گام بعدی جنگ و تصرف اسرائیل را در برنامه‌های‌مان نمی‌گذاشتیم؟ آیا اسرائیل در آن صورت با موش دواندن در عراق باعث نمی‌شد ما در گِل بمانیم؟ اسم کشورهائی که گفتم را عوض کنید و ببینید هدف بعدی آمریکا در حال حاضر و در جهان واقع کجا می‌تواند باشد.

۵- اگر ما عراق را گرفته بودیم و صدام را به زباله‌دان تاریخ انداخته بودیم، آنوقت ما می‌شدیم «قوای اشغالگر» یا «قوای آزادی‌بخش»؟ واقعیت این می‌بود که ما برای «آزادی» عراق ناچار بودیم اول آن را به «اشغال» خودمان در آوریم و بعد آنقدر در آن بمانیم تا به «آزادی» برسد. یک چیزی توی مایه‌های لقب‌هائی که مخالفان حضور آمریکا و طرفداران حضور آمریکا درعراق به ناف آن می‌بندند.

۶- آیا ما حاضر بودیم برنامه زمان‌بندی شده برای خروج قوای خودمان از عراق اعلام کنیم؟ یا صبر می‌کردیم هروقت که دیدیم ثبات نسبی در مملکت حاکم شد آنوقت بدون اعلام قبلی شروع به خروج نیروهای‌مان از عراق می‌کردیم؟

۷- فرض کنید که مردم عراق در یک انتخابات آزاد و زیر نظر شورای نگهبان ما می‌آمدند و یک دولت موقت یا دائمی انتخاب می‌کردند. در آنصورت آیا دشمنان آن دولت آن را دست‌نشانده ایران نمی‌دانستند؟ آیا مثلا اسرائیل نمی‌گفت «چه کشکی؟ چه پشمی؟ چه انتخاباتی؟ زده‌اید یک کشور را گرفته‌اید آنوقت مدعی انجام انتخابات آزاد در آن هستید؟ اصلا انتخاباتی آزاد است که زیر نظر ما باشد، والسلام. قوای خارجی که نمی‌تواند انتخابات آزاد برگزار کند. به طبع دولتی هم که از این صندوق بیرون بیاید عروسک خیمه‌شب‌بازی اشغالگران است و بس»؟

۸- نقل است که یک خواهر مبارز و دشمن‌ستیز نسبتا مسنی بوده در زمان‌های قدیم که پسرش را زن داده بوده و دخترش را شوهر. چون وضعش خوب بوده هرکدام از این دو زوح در یک طرف خانه او همسایه‌اش بودند. یک شب تابستان می‌رود «این‌ور پشت‌بام» و به پسر و عروسش که توی حیاط خوابیده‌بودند می‌گوید «هوا سرد است، یک کم به هم نزدیک‌تر بشوید و بخوابید». بعد می‌رود «آن‌ور پشت‌بام» و به داماد و دخترش که آنها هم در حیاط خوابیده بودند می‌‌گوید «هوا گرم است، اینقدر نزدیک به هم نخوابید، خُلق‌تان تنگ می‌شود». عروس این خواهر آمریکا‌ستیز از همان پائین آهی می‌کشد که «قربون برم خدا را — یک بوم و دو هوا را؛ این‌ور بوم گرما—اون‌ور بوم سرما».

۹- چرا هر کاری که ما می‌خواهیم بکنیم خوب است و با نیات خیر و مصلحت توام است اما هر کاری که دیگران بخواهند بکنند حتما نقشه شومی در سر دارند؟ اصلا ما چرا اینقدر خوب و گُل و ناز هستیم؟

۱۰- اگر وقت کردید یک قدری درباره تاریخی که در مدرسه خوانده‌اید و یا می‌دانید فکر کنید و اسم کشورها را در ذهن‌تان عوض کنید ببینید دنیا چه شکلی می‌شد آنوقت. بد نیست گاهی (فقط گاهی) فراموش کنیم که «ایران» سرزمین ما است و به آن به چشم یک «کشور» نگاه کنیم مثل هر کشور دیگری که در تاریخ و جغرافیا اسمش را خوانده‌ایم. همانگونه که نچ‌نچ کنان از کنار صحنه یک تصادف شدید رد می‌شویم و بیاد می‌آوریم که خودمان هم درون یکی از همین اتاقک‌های آهنی چرخ‌دار نشسته‌ایم، نه درون «ماشین من».

9 پاسخ to “کربلا کربلا، فرق آمدن ما با آمریکائی‌ها چیه؟”

 1. Maziar Says:

  جدا عالی بود! مدت ها بود می خواستم در این مورد چیزی بنویسم که شما به بهترین شکل، با قلم شیوایتان این کار را کردید.
  » چرا هر کاری که ما می‌خواهیم بکنیم خوب است و با نیات خیر و مصلحت توام است اما هر کاری که دیگران بخواهند بکنند حتما نقشه شومی در سر دارند؟ اصلا ما چرا اینقدر خوب و گُل و ناز هستیم؟ «

 2. عليرضا Says:

  به عنوانِ شاهد، دقيقاً وقتي که اينا شهرهاي عراقي رو تصرف مي‌کردن، راديو اعلام مي‌کرد: فلان شهر «آزاد» شد. حالا چي شده که يکي ديگه همون شهرها رو بگيره، اونا «اشغالي» مي‌شن؟ اين احتمالاً بر مي‌گرده به اين که اونا زور دارن و ما نداريم، مي‌ايستيم اين‌جا و به‌شون فحش مي‌ديم: «اشغالگرهاي کثيفِ بي‌رحمِ غربيِ نامردِ …»!

 3. یک وحید Says:

  یک جایی کمی منطقت کم رنگ شده :
  رفیق فرق است بین «متحدِ همسایه عراق» که خودش عراق را تحریک و تجهیز کرد برای حمله به ایران و کویت و «همسایه مستقیم عراق» که خودش درگیر جنگ شد.
  من نمی گویم رفتار و کردار حکومت ایران درست است. می گویم به نظرم رفتار آمریکا صد برابر غیرقابل توجیه تر از تسخیر فرضی عراق توسط ایران است.
  راستی اگر بخواهی می شود لیست یک بام و دوهواها را همین طور لیست کرد!
  البته جسارت نباشه هان!

 4. محمود Says:

  تحلیل جالبی بود. فقط در مورد داستان اون ضرب المثل فکر کنم سرما و گرما رو برعکس گفتید. در فرهنگ ایرانی مادرزن ها معمولاً رابطه خوبی با دامادشان دارند اما چشم دیدن اینکه عروسشان پسرشان را که از چنگشان ربوده تنگ در آغوش کشیده باشد ندارند!

 5. Omid Azad Says:

  ghooghnoos jan
  kheyli ziba bood
  lezat bordam
  mamnoon

 6. طاها Says:

  بسیار عالی بود.

  آن چیزی که در سیاست واقعا مطرح نیست مذهب است
  و
  مذهب آن چیزیست که با دستاويزش سیاست خاص خود را بوجود مي آورند.

 7. گیجعلی Says:

  میگما منظورت از انگلیس مادر…. مادر جنــــــده بود؟ یا مادر به خطا؟
  من از جلوی کتاب تاریخ هم رد میشم نچ نچ میکنم با این تاریخ تخیلی ما حتی بد تر از تصادف که میبینم بیشتر نچ نچ میکنم.

 8. pooyaa Says:

  خوب نوشته شده بود.
  داشتم یه توضیح بلند می دادم که همش پرید!

  ——————-

  پویا جان شما ببخشید. من شرمنده شما. می دانم چه حالی داری الان. ای کاش می شد یک کاری کرد برای کامنت ها که در هنگام تایپ نپرند. یک چیزی مثل «اتو سیو» یا از این دست. نمی دانم امکانش هست؟

  در هر حال معذرت می خواهم. لطف تو و دوستان دیگر به من مستدام باد.

  با تشکر
  محمد

 9. java4every1 Says:

  لابد اگر ما عراق را فتح می کردیم:
  در آنجا به هیچ کدام از نوامیس مردم رحم نمی کردیم
  نفت و سایر منابع آن ها را غارت می کردیم
  سعی می کردیم که در آنجا اختلافات شیعه و سنی ایجاد کنیم
  سعی می کردیم که در آنجا اختلافات قومی به وجود بیاوریم
  به کودکان آن ها رحم نمی کردیم
  در صدد بر می آمدیم که عراق را تجزیه کنیم
  و ….
  *****************************************************
  یک لطفی بکنید و چند مورد از اقدامات مقید امریکا در عراق را نام ببرید.
  *****************************************************
  حالا بماند که در همین شرایط خیلی ها دارند از این می نالند که چرا ما در ایران اینقدر به عراقی ها کمک می کنیم آن هم در حالیکه عراقی ها در طول هشت سال جنگ ، اینقدر برای ما مشکل ایجاد کردند !!!
  بالاخره این تناقض هایی که شما به آن ها بی توجه بودید، باعث شد که من این توضیحات را در اینجا بنویسم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: