چه تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی باشم یا نباشم دانستن و گفتن من لازم است

ورتیگونه عزیز در پست «آیا تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی سی‌ساله نظام حاکم قرار گرفته‌ایم؟» پرسیده: «می‌خواهم به این بپردازم که آیا این کمیت بالای مطالب مرتبط با این موضوع [منظور ورتیگونه مسئله جنگ حماس و اسرائیل است] (فارغ از کیفیت و محتوای آنها) به تبلیغات پی‌گیر نظام جمهوری اسلامی مرتبط است یا نه؟»

در پاسخ به سوال ایشان باید عرض کنم که من به دلائل زیر فکر می‌کنم ما ایرانی‌ها علاقه داریم مسائل مربوط به مناقشه اعراب و اسرائیل را دنبال کنیم:

اول) متاسفانه شناخت صحیحی از پدیده‌هائی بنام «اسرائیل»، «فلسطین» و «جنگ اعراب و اسرائیل» در بین مردم جامعه ما هیچ‌گاه وجود نداشته (برای نمونه از یک هموطن -چه موافق چه مخالف- بپرسید که آیا می‌تواند دو دقیقه (۱۲۰ ثانیه) بدون توقف درباره تاریخ اعراب و اسرائیل و جنگ‌های آنها صحبت کند یا خیر. از او بپرسید که همسایگان اسرائیل کدام کشورها هستند و پایتخت‌های‌شان کدام است و چه کسانی در حال حاضر رهبری آن کشورها را در دست دارند).

نگاه بخش بزرگی از مردم ما به «اسرائیل» -به هر دلیلی- نگاه به یک کشور متخاصم است. خاطرم هست که در زمان شاه هم نگاه مردمی که دور و بر من بودند به پدیده اسرائیل نگاه چندان مثبتی نبود. بعد از انقلاب هم مدام این در گوش ما خوانده شده که اسرائیل یک موجودیت موقت و یک تهدید است. به همین دلیل هرگاه اسرائیل و همسایگانش وارد دور جدیدی از مناقشه می‌شوند گروه بزرگی از مردم ما می‌خواهند بدانند که بر سر این «تهدید» بالاخره چه خواهد آمد.

دوم) نباید نقش مذهب را در این مناقشه از یاد برد. مسلمانان و یهودیان از دیرباز با هم مشکل داشته‌اند. این خود باعث علاقه مردم ایران -که اکثرا مسلمان هستند- به پیگیری اخبار مربوط به درگیری‌های اعراب مسلمان و اسرائیلی‌های یهودی می‌شود.

سوم) اسرائیل و همسایگان آن در همان منطقه‌ای هستند که ما در آن زندگی می‌کنیم. مسلم است که جنگی در خاورمیانه تاثیر مستقیم بیشتری بر زندگی ما دارد تا مثلا جنگ داخلی در رواندای آفریقا.

چهارم) به آنچه در قسمت سوم گفتم باید اضافه کنید روند «جهانی شدن» را. در روزگاری که پیشرفت‌های صنعتی و اقتصادی جهان دارند مرزهای جغرافیائی را از سر راه بر می‌دارند جنگ و ناامنی (یا بر عکس صلح و امنیت) در منطقه می‌تواند مستقیما روند صنعتی شدن و جذب سرمایه‌های خارجی در منطقه و کشور ما را تحت تاثیر قرار دهند. مثلا اگر عربستان سعودی و اسرائیل با هم صلح کنند و متخصصان کشاورزی اسرائیل با همکاری آلمان و سرمایه هلند به عربستان کمک کنند تا به یک تولید کننده عمده میوه در منطقه تبدیل شود آنگاه تعادل اقتصاد کشاورزی کشورهای دیگر منطقه به هم خواهد خورد. این جهانی شدن و از بین رفتن مرزها نتایج درگیری اعراب و اسرائیل را به پشت دیوارهای ما می‌رساند و طبعا ما باید آن را تحت نظر داشته باشیم.

پنجم) ایران انقلابی در این ۳۰ سال همواره به گروه‌های عربی که ادعای جنگ با اسرائیل را دارند کمک کرده. آن دسته از مردم ایران که طرفدار حکومت هستند دوست دارند نتیجه این کمک‌ها را در پیروزی آن اعراب ببینند. آن گروه از مردم ایران هم که مخالف حکومت هستند یا لااقل از این کمک‌ها دل خوشی ندارند مایل هستند شکست این اعراب را به رخ دوست‌داران حکومت بکشند. این است که هر دوی این جماعت اخبار درگیری‌های خاورمیانه را به دقت دنبال می‌کنند و احیانا -انگار که دارند بازی فوتبال تیم محبوب‌شان را در ورزشگاه نگاه می‌کنند- متلک و شعار و دروغ و فحش و ناسزا هم بار یکدیگر می‌نمایند و برای هم «کُری» می‌خوانند.

ششم) با بوجود آمدن «چت» و «وبلاگ» برای اولین بار است که می‌توان در فضای مجازی اینترنت درباره اینکه اسرائیل/اعراب خوب هستند یا بد اظهار نظر کرد بدون آنکه فردا صبح شیشه خانه‌تان شکسته باشد یا عصر در سر راه منزل شما «غیب» شوید! ایرانی‌هائی که در اینترنت فعال هستند از این فرصت دارند استفاده می‌کنند و نظرات خودشان را بیان می‌کنند. طبعا با دنبال کردن اخبار رسیده از منطقه بهتر می‌توان بحث کرد.

هفتم) نمی‌توان نقش «یوتیوب» و «تلفن همراه» و پیشرفت‌های شگفت‌آور تکنولوژی را از نظر دور داشت. نشان دادن یک کودک تکه تکه شده یا مادر غرق در خون فقط نیاز به یک تلفن همراه و فشار دادن چند دکمه دارد تا هزاران و میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان بتوانند آن را ببینند. در جنگ‌های قدیمی‌تر این امکانات وجود نداشت. عکس‌ها و فیلم‌های زجرآور غیرنظامیان ساعت‌ها (بلکه چند روز) طول می‌کشید تا منتشر شوند و آن هم باز از کانال‌های خاص شبکه‌های تلویزیونی یا مطبوعاتی می‌گذشت و با امکان سانسور روبرو بود.

اما امروزه وضع فرق کرده. سرعت ارسال این موارد به «ثانیه» رسیده ضمن اینکه مطلقا هیچ سانسوری هم در کار نیست. و ما (=بشریت) برای اولین بار آنچه را که تا کنون در جنگ‌ها بصورت «آمار» و چند عدد می‌خواندیم و می‌گذشتیم الان با چشم خود می‌بینیم. هیچ فرقی بین کودک تکه ‌تکه شده ویتنامی یا رواندائی یا بوسنیائی یا صرب یا انگلیسی یا آلمانی یا عراقی یا ایرانی یا عرب یا اسرائیلی وجود ندارد. فقط تا کنون نمی‌دانستیم هدیه «جنگ» برای غیرنظامیان چه است اما حالا می‌بینیم و فریادمان بخاطر مظلومیت مردم غیرنظامی بلند است.

دیدن این تصاویر با شرایطی که گفته‌شد تازه چند سالی است که برای بشر امکان‌پذیر شده. بنابر این هر کدام از ما ساکنان دنیای اینترنت بر خود واجب می‌دانیم که در برابر این فیلم‌ها و عکس‌ها (که میلیون‌ها انسان دیگر در جهان شانس ظاهر شدن در آن را نداشته‌اند و گمنام و بی‌نام کشته‌شده‌اند) موضع بگیریم.

این هفت عامل بنظر من باعث این می‌شود که ما ایرانی‌ها آنچه بین اعراب و اسرائیل می‌گذرد را با دقت زیر ذره‌بین نگاه کنیم. فقط باید مراقب باشیم که نگاه کردن دراز مدت به همه‌چیز از درون ذره‌بین باعث «نزدیک‌ بینی» چشم می‌گردد و آنوقت دیگر نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که دوست که است و دشمن که.

Advertisements

2 پاسخ to “چه تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی باشم یا نباشم دانستن و گفتن من لازم است”

  1. سروش Says:

    و چند نکته ی دیگه که دلیل بر توجه بیشتر ایرانیان به مساله ی فلسطین نسبت به دیگر جنگ های دنیا هست

  2. ورتیگونه Says:

    ققنوس نازنین، ممنون به خاطر مطلبت
    اگر درست برداشت کرده باشم، شما معتقدی که توجه (به نظر من افراطی) به موضوع جنگ غزه ، در مجموع به دلایل متعددی اتفاق افتاده و آن چنان نقش عمده‌ای برای تبلیغات نظام حاکم (به غیر از بخشی از مورد یک و تقسیم بندی موافق و مخالف نظام در مورد 5) قائل نیستی.
    از سوی دیگر لااقل 5 مورد از موارد ذکر شده در اینجا در مورد مثال من جنگ روسیه و گرجستان، هم صادق بود (یعنی موارد 1 ، 3، 4، 6 و 7 ) حتی شاید بتوان مورد 5 هم به نحوی دیگر در این موضوع دخیل دانست، اما اینها باعث نشد که چنین واکنش‌هایی در آن مورد شاهد باشیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: