«خپل» هم آلت دست «انگلیسا» بود

«آقا ما کی رفتیم تظاهرات؟ یک عده را رادیو بی‌.بی.‌سی تیر کرد فرستادشان توی خیابان تا شاه را سرنگون کنند».

جمله بالا بسیار توهین‌آمیز است. نتایجی که از جمله فوق می‌شود گرفت این است که:

اول) سی و هفت میلیون آدم چیزی در حد «خپل» مدرسه موش‌ها بودند که بی‌بی‌سی عروسک‌گردانی‌شان می‌کرد.
دوم) سی و هفت میلیون آدم آنقدر بدبخت و بیچاره یک ذره خبر جدید بودند که تا بی‌بی‌سی یک چیزی گفت این‌ها هم زرتی رفتند توی خیابان.
سوم) مردم ایران در سال ۱۹۷۸ سرنوشت خودشان را برای «استقلال» و «آزادی» و «جمهوری اسلامی» دادند دست همان انگلستانی که انقلاب داشتند می‌کردند تا از دست او رها شوند.
چهارم) مردم ایران در سال ۱۹۷۸ آنقدر عاجز بودند که یک «رادیو»ی موج کوتاه از خارج مرز‌های ایشان زندگی آنها را عوض کرد.
پنجم) انگلستان آنقدر قدرت دارد که نگو و نپرس. سی و هفت میلیون آدم را ظرف چند ماه از این رو به آن رو می‌کند، کار سه سوت است.
ششم) ذهنیت و باورهای مردم ما آنقدر ساده و قابل پیش‌بینی (=ساده‌لوحانه) بود که یک عده جامعه‌شناس و مردم شناس خارجی «ایکی ثانیه» ما را به سمتی که می‌خواستند راندند.
هفتم) هیچ‌کس در فاصله زمانی ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷ هیچ کاری در مخالفت با شاه نکرد و هیچ تئوری و ایدئولوژی‌ای مطرح نشد و هیچ کتابی نوشته‌نشد و هیچ‌کس هیچ‌کاری نکرد تا یک روز مردم پیچ رادیوی‌شان را باز کردند دیدند بی‌بی‌سی دارد خبر می‌دهد که فردا قرار است مردم در فلان میدان جمع شوند تظاهرات.

در نتیجه باز هم «کار کار انگلیسا» است با آن چشم‌های چپ‌شان و این «انگلیسا» آنقدر بزرگ و قوی هستند که من و شما باید ریش‌مان برسد پر شال کمرمان تا یک دهم توانائی‌های انگلیسا را بفهمیم. علی‌الحساب ما برویم بمیریم چرا که ظاهرا در مملکت ما دو دسته مردم وجود دارند یا «انگلیسی» هستند یا «عامل انگلیسا». ما هم که جزء هیچ‌کدامش نیستیم بهتر است برویم سرمان را بگذاریم زمین، فاتحه.

البته کسی چه می‌داند؟ شاید همین مردن آدم‌ها و چال کردن‌شان و این حرف‌ها هم کار انگلیسا است. حقیقتا همینطور است. ما اگر به حال خودمان باشیم عمر نوح داریم، حدود ۹۰۰ سال -کمتر یا بیشتر- عمر می‌کنیم. امان از این انگلیسا. اصلا شاید اموات‌مان هم یک جورهائی با انگلیسا مربوط هستند. شاید انگلیسا می‌خواهند من این متن را بنویسم. شاید انگلیسا می‌خواهند شما این را بخوانید. اصلا شاید انگلیسا همان خدا هستند چند هزار سال است در گوش مردم بیچاره دنیا می‌گویند خدا خدا خدا خدا تا مردم نفهمند که این‌ها همان انگلیسا هستند. آدم سر در نمی‌آورد از کار این انگلیسا. خدا به همه ما رحم کند، یعنی منظورم این است که انگلیسا به همه ما رحم کنند.

10 پاسخ to “«خپل» هم آلت دست «انگلیسا» بود”

 1. س Says:

  آن که توی مدرسه‌ی موش‌ها بود «کپل» بود نه خپل.
  ————–
  س عزیز

  ممنون از تذکرت. حق با تو است. کپل بود نه خپل. ببخشید من را. هم سن و سالم دارد بالا می رود و هم از دست مردم کشورم که پای کاری که کرده اند نمی ایستند به شدت عصبانی هستم. قاطی کردم. حق با شماست. پوزش فراوان.
  با تشکر
  محمد

 2. forklarende Says:

  س اشتباه نکن همون خپل بود!!!!! چی بگم والا شما متن به این بلند بالائی و پر محتوائی رو ول کردی چسبیدی به غلط املائی؟
  خوب ققنوس عزیز من دقیقا متوجه نشدم که منظورت از این متن چی بود. آیا داشتی از مردم انتقاد میکردی؟ این یه طرف داری بود از نظام؟ در هر حال هر چی که بود باید بگم شاه و دربار حتما ایراداتی داشتند که این مردم اینطوری خشمگین بودند.گرچه تا حدود بسیار بالائی خر شده بودند. اینکه میگم خر شده بودند واقعا میگم توهین هم نیست چون پدر و دائی خودم هم جزء همون مردم بودند 98 درصد مردم مخالف بودند این رو نباید فراموش کرد. اما چیزی که هست اینه که هیچکس فکرش رو نمیکرد مملکت اینطوری به گا بره. الان هیچ کسی نیست که راضی باشه و این رو هممون میدونیم. همه ناراضی هستند جز چند میلیون نفر مثلا 4 میلیون از 70 میلیون اونم بسیجی ها و جیره خوار های همین رژیم.
  انقلاب کنیم چندین سال عقب تر از این چیزی که هستیم میشیم اگر نکنیم عذاب وجدان میگیریم که به بچه هامون چی بگیم. نکنیم بازم نمیتونیم تحمل کنیم. خوبیه انقلاب این بود که مردم حداقل یه رهبر داشتند و یه کسی بود که بدونه میخواد چیکار کنه اما الان اگر انقلاب کنیم مملکت رو کی میخواد بگردونه؟آیا ایدئولوژیی هست که بخواد ما رو به یه سمت و هدف معلومی بکشونه و ما براش تلاش کنیم؟اگر انقلابی در کار باشه رهبری اون رو کسی به عهده میگیره؟مردم ما هنوز شعورشون در همون حد انقلاب قبل بلکه کمتر هم هست.(اکثریت)
  وقتی مردم به احمقی مثل هخا دل می بندند دیگه چه انتظاری میشه داشت؟وقتی
  هنوز با این همه مشکل و نارضایتی مردم 22بهمن میرن تظاهرات چه انتظاری میشه داشت؟
  من مطمئنم که فردا هم مثل سالهای قبل مردم میرن تظاهرات و راهپیمائی افسوس کاش ما انقدر ساده لوح نبودیم.
  ———–
  forklarende
  عزیز

  راستش من خیلی حرصم می گیرد از اینکه مردم چشم می اندازند توی چشم دیگران و مدعی می شوند که خودشان در انقلاب نقشی نداشتند یا این و آن برای شان انقلاب راه انداختند. سوای اینکه این انقلاب و نتایج آن خوب باشد یا بد من معتقدم مردم باید پای کاری که کرده اند بایستند. شتر انقلاب به آن بزرگی سوار شده اند فیلمش هست، گزارشش هست، عکسش هست همه چیزش هست آنوقت دولا دولا چشم می اندازند توی چشم آدم مدعی می شوند که این انقلاب کار بی بی سی بود. ای درد و بلای میکروفون بی بی سی بخورد توی کله یک مشت مجنون بی صفت که لااقل اگر خبری را پخش می کند بعدا پای آن می ایستد که بله این خبر از رادیوی ما پخش شد نه مثل این جماعت که کی بود کی بود من نبودم راه انداخته اند.

  اصلا به من چه؟ هرچه سرشان می آید و بیاید حق شان است. آنوقت می گویند چرا این حضرات سوار بر خر مراد اینقدر دروغ می گویند. فیلم تظاهرات خودشان را می بینند و می گویند اینها را انگلیسی ها علم کردند آنوقت گیر می دهند به حکومت گران که چرا این ها دروغ می گویند. الله اکبر. پناه بر خدا از دست این مردم. هر بدبختی و عذابی سرشان بیاید حق شان است.

  شرمنده که باز عصبانیتم لحن گفتارم را تند کرد. از من به دل نگیرید و بر من ببخشائید.

  با تشکر فراوان
  محمد

 3. سروش Says:

  البته نقشش تو انقلاب رو نادیده هم نباید گرفت. نمیشه گفت علتش رادیو بی بی سی بوده. اما یکی از عللش رادیو بی بی سی بوده که اگر نبود شاید انقلاب به تاخیر میوفتاد و حتی شاید هم اتفاق نمی افتاد
  ———–
  سروش جان

  حق با تو است. نقش داشت. خوب هم داشت. منکر آن نیستم. فقط نباید همه کاری که چند ده میلیون آدم ظرف 25 سال کردند را بیاندازیم گردن یک رادیو. تا کی ما باید برای انگلستان در مملکت مان نقشی هیولا گونه قائل باشیم؟ خوب اگر آن هیولا واقعا در مملکت ما وجود دارد پس دیگر هر کاری ما بکنیم یا نکنیم هیچ فایده ای ندارد. این تفکر «انگلیسا همه کاره هستند» یکی از عوامل عقب ماندگی ما است.

  از دقت نظر تو سپاسگزارم.
  محمد

 4. ورتیگونه Says:

  چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید
  گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست
  ——————-
  جالبی قضیه این است که کسی هم زیر بار این نمی رود که می رفت تظاهرات. انگار برداشته اند یک مشت انگلیسی را از منچستر آورده اند خیابان مشیریه تهران بروند به فارسی شعار بدهند و تظاهرات کنند و مرگ بر شاه بگویند. روی مردم ما که رو نیست سنگ پای قزوین را هم از رو برده. هرچه سرشان می آید یا بیاید «حق مسلم» شان است با این درجه از فهم و مسئولیت پذیری.

  قربان تو
  محمد

 5. قانقاريا Says:

  روی مرحوم دایی جان ناپلون رو شاد کردن اینا

 6. جهانگرد Says:

  سلام
  ای تو روح انگلیس که هنوز هم که هنوزه بعد از سی سال هم این وری ها هم اونوری ها می گند اینگیلیس
  لیدر معظم را ببینید هنوز توهم توطئه انگلستان را دارد من یک عدد دایی دارم که از اون انقلابی های دو اتشه پشت رو خاش خاش بوده الان خیلی تعدیل شد واین از برکت دولت احمدی نژاده که چشم دایی ما به حقایق کمی باز تر از گذشته شده دائم می گه انگلستان امریکا اسرائیل منافقین وصدام روسیه همه اینها علیه ما جاسوسی می کنند وکار شکنی اضافه بر اینها می گفت (چند سال پیش)مشارکتی ها دوم خردادی ها تحکیم وحدتی ها اقازاده های اقایون خود اقایون از رهبری به پائین خود رهبری العیاذ بالله(البته اون موقع ها)همه اماده اند اسرار نظام را بفروشند به اجانب وجاسوسی کنند خلاصه نمود ما رو با این افکارش تا خدا محمود هاله دار رو از غیب فرستاد تا دست علی اقای ولی فقیه رو رو کند برای دایی ما
  شاد باشید

 7. saidpar Says:

  من نمی دانم انتظار ما از جامعه عقب مانده ایران چیست؟ ما ایرانی هستیم و این باعث می شود واقعیات و وقایع را آنطور که هستند نبینیم.
  این کشور یک کشور عقب ماده است. با سطح فرهنگی نازل و پیشینه ای استبدادی.
  مردم ایران در تاریخ سیاسی خود مردمانی مقاوم نبوده اند. مردمانی باهوش هم نبوده اند. این مردم بستر مناسب براس استقرار حکومت های استبدادی را خود فراهم می کنند.

 8. saidpar Says:

  دوست ندارم به نام ملت ایران حرف بزنم یا در مورد آنها کلی گویی کنم. ولی برایند تاریخی این ملت آشکار است. انتخاب اسم هایی مانند اسکندر، چنگیز، آتیلا، حسین، انواع ترکیبات غلام، تیمور ونظایر آن نشان از خوی استبدادپذیر ملت ایران دارد.
  رفتار مردم ایران یک رفتار توده وار است. اراده مستقل وجود ندارد. جهت باد جهت زندگی مردم است.
  ققنوس جان، ملت ایران و جامعه ایرانی از ضعف شدید فرهنگی در رنج است. دیروز بی بی سی و نوارهای صوتی خمینی آنها را بازی می داد. روزی دیگر عشوه های یک سرباز ولایت تمام آرزوهای خامشان در فردای دوم خرداد به خاکستر نشاند. روزی دیگر احمدی نژاد سوار این توده شد.
  و این ملت همچنان در حال گشتن علت واقعی این بدبختی ها در دنیای خارج از خود است.
  ایران هرگز درست نخواهد شد. یا حداقل امثال من آبادانی آن را نخواهند دید.

 9. forklarende Says:

  محمد جان من با نظر شما کاملا موافقم و کسی که این حرف رو میزنه اصلا نباید انسان به حساب بیاد. من گفتم که پدرم دائیم عموم و…. توی این انقلاب شرکت داشتند. الان پشیمون هستند ولی هیچوقت نگفتند که ما نبودیم و چنین بود و چنان بود. گفتند که خودم کردم که لعنت بر خودم باد.حداقل زیرش نزدن.قبول دارن که اشتباه خودشون بوده و الان هم پشیمون هستند کسانی که شما میگین که همش همه چیز رو میندازن گردن انگلیس و غیره کسانی هستند که پای هیچ کدوم از کاراشون نیستند. آقا اعدامت که نمیکنن بگو من کردم اما الان پشیمونم.
  بازم بگم محمد جان اصلا از حرفت ناراحت نشدم چون حرف حق بود.
  بد نیست بیای و پست های آخر من رو یه نگاه بندازی 3نکته ی مهم.

 10. Ali D Says:

  Ghoghnoos
  What you seem to have missed, brother, is that we are a great people, mighty people, chosen ones, the salt of the earth. I am sure you’ve read in your dad’s history books, or you’ve heard and seen on TV and radio during election time that we are great Persians, once a ruling empire in the whole world. We can’t have made such a stupendous mistake. Of course ke kare Inglisiha boodeh. Given the level of our Iranian intelligence, we are incapable of stupidity. Tazeh, this isn’t stupidity. We, Persians. have our own way of going about doing things which may seem stupid to others but to us is perfectly justified. By the way, do you know why I have to flush my toilet twice when I go to the washroom? Ali D

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: