ای قوم به‌حج رفته کجائید کجائید معشوقه همینجاست بیائید بیائید

یکی از دوستان بعد از سال‌ها به من ایمیل زد. از حال و روز خودش و خانواده‌اش پرسیدم. گفت «خدا را شکر، یادت است که می‌گفتی وضع اقتصادی هر روز بدتر و بدتر خواهد شد؟ توی این چند سال وضع ما خدا را شکر به همان منوان قبلی است و با یک شیب بسیار ملایم به سمت بالا در حرکت است. کاش ایران مانده‌بودی. وضع مردم اینجا خوب است. پرایدم را پژو کردم و الان دارم فکر می‌کنم خانه‌ام را بفروشم و بروم در محله بهتری خانه بگیرم».

دیدم راست می‌گوید. پول نفتی که اینقدر ما غُر می‌زنیم چرا نیست و گم شد و نفهمیدیم چه شد در همین‌جاها خرج شده. اجازه بدهید دو مورد را مطرح کنم. فرض کنید قبل از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد شما یک آپارتمان نقلی داشته‌اید در یکی از محلات تهران. قیمت آن موقع ملک شما مثلا هشتاد میلیون‌ تومان بوده. به‌محض روی کار آمدن دولت جدید (تقریبا اگر اشتباه نکنم بعد از حدود شش ماه تا یک سال) قیمت املاک و مستغلات در تهران بیش از ۱۰۰ درصد بالا رفت. یعنی آن آپارتمان هشتاد میلیونی شما یکهو شد چیزی در حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان (این ارقام فرضی هستند). آیا قیمت باقی اقلام پایه در اقتصاد کشور (مثلا دلار و ارزهای خارجی و یا طلا) نیز به همین میزان بالا رفت؟ مسلما نه. چرا؟ بخاطر سوبسید. در نتیجه اگر چهار سال پیش شما (نوعی) می‌خواستید پول خود را از کشور خارج کنید و مثلا در دوبی یک خشت خانه بخرید هشتاد میلیون تومان پول داشتید با دلار مثلا ۸۷۰ تومانی و یک سال بعد ناگهان شما دوبرابر آن میزان ریال داشتید با دلار مثلا ۹۰۰ تومانی (اعداد همه فرضی هستند).

اگر فقط ده هزار نفر در این مدت سرمایه خود را یا بخشی از آن را از ایران خارج کرده‌باشند (به هر دلیلی) آنوقت ببینید دولت به چه میزان ناچار بوده دلار نفتی به بازار تزریق کند تا قیمت دلار ثابت بماند. به دیگر سخن دلار «سوبسیدی» است و یارانه‌ای که دولت روی آن می‌دهد مسلما از کل درآمدهای نفتی کشور کم می‌شود. اما این را نمی‌شود توی بوق کرد و به مردم گفت.

این‌بار نگاهی به وضعیت تحریم‌های اقتصادی که ایران در آن قرار دارد بیاندازید. بقول یک بابائی در تاکسی حدود پانزده سال پیش «این همه ما را تحریم کردند چه شد؟ هیچ تغییر منفی‌ای در وضع کشور پیش نیامد الحمد‌لله». در طول مدت بعد از گروگان‌گیری سفارت آمریکا تا کنون که ما همواره تحت تحریم‌های مختلف آمریکا و بعد سازمان ملل (بخاطر پرونده هسته‌ای) بوده‌ایم بناچار راه‌های متنوع دیگری برای تهیه آنچه قانونا به ما نمی‌فروشند پیدا کرده‌ایم. این راه‌ها «هزینه‌بر» هستند. خرید از بازار سیاه همواره گران‌تر بوده از خرید از بازار عادی. کار ندارم که چرا تحریم هستیم و این آیا خوب است یا بد. حالا که تحریم هستیم. برای تامین نیازها و همچنین شکستن جوّ روانی منفی حول و حوش تحریم دولت آمده و با هزینه بالا نه تنها نیازها را تامین کرده بلکه آمده و مقداری هم به «لوکس» بودن و «تجمل» مردم رسیده تا به مردم نشان دهد تحریم‌ها مشکلی برای کشور ایجاد نکرده‌اند. مسلما همه این کارها را با پول نفت کرده.

این فقط دو مورد بود از کارهائی که دولت در این چند ساله کرده تا جلوی شوک به بازارهای مالی و به فضای روانی داخل کشور گرفته شود و بقول فرنگی‌ها «کسب و کار بطور معمول» در جریان باشد. مسلم است که بسیاری از این کارها را نمی‌توانسته در بلندگو کند و جار بزند تا همه بفهمند. نمی‌شود گفت که دولت دارد روی دلار سوبسید می‌دهد. نمی‌شود گفت که ناچاریم اجناس خاصی را به چند برابر قیمت اصلی وارد کنیم. نمی‌شود گفت بخاطر شکستن جوّ روانی تحریم‌ها هرچه بیشتر و بیشتر واردات کرده‌ایم. نمی‌شود گفت برای دور کردن دشمن (=آمریکا یا اسرائیل) از کشور ناچار شده‌ایم تا حیات خلوت آنان یعنی نیکاراگوئه و لبنان برویم و آنجا سرمایه‌گذاری کنیم آن هم در زمانی که خودمان هر حرکت مالی‌مان در سطح جهانی زیر ذره‌بین است. نمی‌توان گفت که اروپا و روسیه و چین راهی بجز راه آمریکا در مقابله با ایران در پیش گرفتند چون آدم‌های خوبی بودند و چون به حقانیت ما در قضیه هسته‌ای ایمان داشتند. در عین حال همه می‌دانیم که برای همراه کردن این کشورها سر کیسه را تا حد امکان شل کرده‌ایم و این یعنی خرج پول نفت برای انواع واردات لازم و غیر لازم. تقریبا هیچ‌کدام اینها را نمی‌توان در برنامه رسمی «بودجه» کشور منظور کرد.

همه هنر دولت این بوده که چنین بکند بدون اینکه کسی بفهمد. این است که بسیاری از این پول‌ها خارج از ردیف‌های بودجه و «باید و نباید»‌های قانونی و مجلسی خرج شده. و البته الان که وقت حسابرسی است می‌بینیم که بخش بزرگی از درآمد نفتی کشور معلوم نیست کجاست و چه شده. به احتمال قریب به یقین درصد بالائی از این پول گم شده صرف این گشته که ما نه تنها حس نکنیم سختی‌ اقتصادی‌ای در جامعه‌مان هست و یا کشور تحت خطر حمله نظامی بیگانه قرار دارد بلکه خودمان با گوشت و پوست مان حس کنیم که نخیر، وضع بدتر که نشده هیچ بهتر هم شده. نفت سر سفره مثل دیگ پلوی وسط سفره حساب و کتاب ندارد. این چهار سال نفت‌ واقعا سر سفره‌مان آمده، خوردیمش و الان عاروق زنان پای سفره به دنبال دیس پلو می‌گردیم و شاکی هستیم که چرا خالی است.

————————————-

در همین زمینه نوشته قبلی همین وبلاگ در شهریور امسال با عنوان :

خوش‌شانس باشیم بال بوقلمون نفتی نصیب من و شما می‌شود نه ران و سینه‌ آن

Advertisements

2 پاسخ to “ای قوم به‌حج رفته کجائید کجائید معشوقه همینجاست بیائید بیائید”

 1. ورتیگونه Says:

  محمد جان سلام
  البته رشد قیمت املاک همواره وجود داشته، ولی در این دوره‌ از همان 6 ماه بعد از روی کار آمدن احمدی نژاد تا اوایل تابستان همین سالی که در آخرش هستیم،  به طرز غیرمعمولی رشد داشت که حالا یواش یواش داره به قیمت‌های واقعی خودش نزدیک‌تر میشه. رشد قیمت ملک در این دو سه سال خیلی بیشتر از 100 درصد بود، شاید 250 تا 300 درصد.
  جالبیش اینه که همین مردم ما تا شش ماه پیش تنها به فکر بودن که هر پولی دارن زمینی در یک گوشه‌ای از شهر بگیرن و از این افزایش بی‌حساب و کتاب تا جایی که می‌تونن بهره ببرن. و البته همگی مطمئن بودن که این رشد هیچوقت متوقف نمی‌شه. آشنایی داشتم که قیمت خانه‌اش از حدود یک میلیارد به سه و نیم میلیارد رسید و من بهش توصیه کردم که خونه‌ش رو بفروشه و بجاش یک قصر تو بورلی‌هیلز بگیره. در جواب گفت که ظرف یک سال قیمت خونه‌م به 3.5 میلیارد رسیده یک سال دیگه 10 میلیارد هم بالا می‌زنه. الان زیر 2 میلیارد هم خریداری پیدا نمی‌کنه.
  الان باید چهره شهرهای بزرگ رو ببینی، به لطف همین پول نفت، تا دلت بخواد بنز و بی‌ام‌و و جگوار و … تو خیایونا ریخته. نکته‌ای که به چشمم خورده بود اینه که تا دوسه سال پیش تو روزنامه‌ها همیشه تبلیغ ماشین‌های 7 تا 15 20 میلیونی می‌شد ولی ظرف این مدت این تبلیغات جای خودشون رو به ماشین‌های حداقل40 50 میلیون تومنی داده.
  در هرصورت نکته‌ای که روش دست گذاشتی نکته‌ی درستی هستش. ولی خوشبختانه کاهش قیمت نفت به قول خودت تق خیلی چیزها رو درخواهد آورد. 

 2. آنتي گوسفند Says:

  خفه شو خائن وطن فروش. مطمئن باش مردم آزادهء ايران روزي تو و امسال تو رو كه خيانت به مردم، عادتون شده رو خفه مي كنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: