حضرات، دوستان را دشمن نکنید.

شب‌ دزد به خانه شما زده و ساعت مچی گران‌قیمت‌تان را دزدیده. صبح شما به کلانتری محل مراجعه می‌کنید. در کدامیک از این دو سناریو احساس امنیت بیشتری خواهید کرد؟

سناریوی اول: پلیس یک ماشین گشت به محله شما اضافه می‌کند و دو شب بعد سارق دستگیر می‌شود. ساعت شما به شما برگردانده می‌شود و دزد در دادگاه به شش ماه حبس محکوم می‌گردد.

سناریوی دوم: پلیس از ارتش یک تانک قرض می‌کند و می‌آید دم کوچه شما سنگر می‌بندد و منتظر می‌ماند. ساعت دو صبح تانک می‌زند ته کوچه زیر ماتحت دزد بخت‌برگشته و شصتاد تکه می‌کندش. ساعت مچی‌تان نیز به هوا رفته دود می‌شود. آقا دزده هم درجا پودر شده و وجود ندارد که به زندان برود. شیشه‌های خانه شما و دیگر خانه‌های محله و دو تا محله آن‌ طرف‌تر هم همه خرد شده!

مسلما در سناریوی دوم احساس امنیتی که شما می‌کنید بسیار کمتر است سهل است که احساس نا امنی‌ای که به شما دست می‌دهد خواب از چشم‌تان می‌پراند. شما ترجیح می‌دهید که دوتا قفل بیشتر به در خانه و پنجره‌ اتاق‌تان بزنید ولی سر کوچه تانکی به انتظار دزد ساعت مچی شما نایستد. حق هم دارید. فردای روزگار که سویچ ماشین‌تان را روی ماشین گذاشتید و در را بستید است که می‌خواهید پنجره ماشین‌تان را از بیرون بدهید پائین که تانک پدر صلواتی شما را با دزد ماشین اشتباه گرفته و بوووووووم!

شاید این یکی از دلائلی باشد که مردم روز ۲۷ شهریور به خیابان‌ها ریختند علی‌رغم سه ماه بزن و بگیر و ببند و بکوب و بکش و تجاوز. خشونت شدید اولیه در سرکوب ناآرامی‌های بعد ۲۵ خرداد باعث احساس «آرامش» در بسیاری از لایه‌های اجتماع نشد. حتی شاید گروهی که کنار نشسته‌بودند و در این معرکه دل با کسی نداشتند را نیز به سمت تظاهر کنندگان در خیابان کشاند. حالا مثال اینجا که دزد و دزدی بود و جرم. در دنیای واقع طرف آمده می‌گوید «رای خودم را می‌خواهم» جنازه‌اش  را به دست والدینش می‌دهند. وقتی برای چنین چیزی که جرم هم نیست (یا اگر هست جرم بزرگی نیست) آن می‌کنند که افتد و دانی آنوقت است که جو التهاب در جامعه نه‌تنها فروکش نمی‌کند بلکه به طبقاتی که بصورت خنثی سرشان در کار خودشان بود و آهسته می‌رفتند و می‌آمدند تا گربه شاخ‌شان نزند هم سرایت می‌کند. حالا بفرمائید جمعش کنید.

راه حل مسئله خواباندن جو التهاب در جامعه است نه دامن زدن به آن.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: