اگر آمریکائی‌ها و انگلیسی‌ها «ندا» را کشته‌اند چرا دولت او را «شهید» اعلام نمی‌کند؟

آن‌گونه که آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ آخرشان با لری کینگ در مورد قتل «ندا آقا سلطان» می‌گویند دوربینی برای مدتی ندا را تعقیب می‌کرده و بعد از قتل او فیلم‌برداری کرده (ایشان حتی به صراحت از وجود دو دوربین صحبت می‌کنند) و بعد می‌گویند که در ونزوئلای تحت کنترل آقای چاوز هم مورد مشابه دیگری پیدا شده. و در نهایت آقای احمدی‌نژاد چنین نتیجه می‌گیرند که به احتمال زیاد دست‌های آمریکا و انگلیس در کار این قتل بوده‌اند.  در این زمینه باید گفت:

اول) در صورتی که دشمنان دولت فعلی ندا آقا‌سلطان را به قتل رسانده‌اند (دشمنان خارجی یا داخلی) چرا وی رسما از طرف دولت بعنوان «شهید» معرفی نمی‌شود؟ مگر وقتی دشمن از میان آدم‌های یک جامعه کسی را با قصد آدم‌کشی می‌کشد آن آدم «شهید» نشده؟ خوب اگر ندا را هم دشمنان دولت کشته باشند باید از نظر دولت شهید باشد. انگار که دشمنان در یک حمله تروریستی و کور بمب‌گذاری کنند و مثلا سه نفر آدم رهگذر کشته شوند. مگر آن سه نفر «شهید» اعلام نمی‌شوند؟ فرق‌شان با ندا چیست؟

دوم) در مورد ونزوئلا و چاوز و مورد مشابه قتل خانمی در تظاهرات می‌توان گفت که در هرکجای دنیا که پلیس یا نیروهای مسلح به روی تظاهرکنندگان شلیک کنند امکان این وجود دارد که فرد یا افرادی کشته‌شوند. آن همه آدم در تظاهرات سال‌ ۱۳۵۷ خودمان کشته شدند در خیابان‌ها. همه‌اش مشکوک بودند؟ هر وقت کسی بر روی تظاهر‌کنندگان شلیک کند بالاخره حداقل یک نفر کشته می‌شود. این دیگر مقایسه ندارد. فرقش این است که امروز دست هرکس یک موبایل هست که فیلم بگیرد سی‌سال پیش نبود. در ونزوئلا هم مردم موبایل دارند و فیلم می‌گیرند از حوادث مختلف.

سوم) در مورد اینکه چرا دو دوربین (یا بیشتر) ندا را تعقیب می‌کرده‌اند باید گفت که وقتی جمعیتی در خیابان مشغول حرکت هستند و دست مثلا هفتاد نفرشان موبایل است در حال فیلم‌برداری، آنها معمولا از آنچه در جلوی‌شان است فیلم‌ می‌گیرند. اگر حادثه‌ای اتفاق نیافتد و همه برگردند سر خانه و زندگی‌شان آنوقت اکثر این فیلم‌ها یا فراموش می‌شوند یا از روی موبایل‌ها پاک می‌گردند. اما اگر حادثه‌ای (مثل قتل یکی از تظاهرکنندگان) اتفاق بیافتد آنوقت تمام فیلم‌هائی که مقتول در آن بوده به‌توسط خود مردم مورد بازبینی مجدد قرار می‌گیرند و به دیگران عرضه می‌گردند.

اگر ندا کشته نشده بود الان آن مثلا هفتاد یا صد کلیپ مختلف که حوادث آن روز و آن ساعت و آن خیابان خاص را ضبط کرده‌‌بودند هیچ‌کدام چیز جدیدی نداشتند و به احتمال قوی ار روی موبایل‌ها پاک شده‌بودند. اما حالا که قتلی اتفاق افتاده هرکس که چیزی در آن اطراف ضبط کرده آن را نگاه داشته و ارائه کرده است. انگار که شما با موبایل‌تان مشغول فیلم‌برداری از ترافیک یک خیابان هستید. اگر اتفاقی نیافتد بعد که به خانه رسیدید فیلم را پاک می‌کنید اما اگر در حال فیلم‌بردای شما تصادفی بین دو  اتومبیل رخ بدهد آنوقت است که شما آن فیلم را نگاه می‌دارید و حتی برای پلیس راهنمائی می‌تواند سند باشد. در نظر بگیرید که دو یا پنج یا ده نفر مشغول فیلم‌برداری از جاده‌ای پر خطر هستند و حادثه‌ای روی می‌دهد. مسلم است دو یا پنج یا ده زاویه فیلم‌برداری از همان حادثه خواهیم داشت.

چهارم) آقای احمدی‌نزاد می‌پرسند چرا مردم از قاتل ندا فیلم نگرفته‌اند. ایشان توجه ندارند که تیرانداز معمولا خود را «مخفی» می‌کند و بعد به سمت هدف تیر می‌اندازد. حالا گیریم که قایم هم نشد. گلوله یک لحظه می‌آید و به یک بنده‌خدائی اصابت می‌کند. معلوم است که توجه فیلم‌بردار (=مردم حاضر در آن اطراف) به فرد تیر خورده و وضعیت او معطوف می‌شود. باقی مردم هم که از ترس جان متفرق می‌شوند یا به دنبال جان‌پناه می‌گردند. انگار که کسی به شخصیت مهمی جلوی دوربین خبرنگاران شلیک ‌کند و بعد با استفاده از بلبشوی حاصله قاطی جمعیت شود و دربرود. همه که صدتا چشم ندارند در هر لحظه صد نفر دیگر را بپایند. طرف تیری انداخته و غوغا ایجاد کرده در میان مردمی که بصورت مسالمت‌آمیز در حال راه رفتن در خیابان بوده‌اند. بعد هم فرصت را غنیمت شمرده از شلوغ پلوغی حاصله استفاده کرده در رفته.
پنجم) اگر من نویسنده این وبلاگ حرف بی‌ربط می‌زنم دوستان تذکر بدهند.

لینک این مطلب در «بالاترین»

Advertisements

14 پاسخ to “اگر آمریکائی‌ها و انگلیسی‌ها «ندا» را کشته‌اند چرا دولت او را «شهید» اعلام نمی‌کند؟”

 1. همراه Says:

  تحلیلت بسیار منطقی است اما از دروغگوی پستی مثل احمقی نژاد چه توقعی داری. او همه اینها را حتی بهتر از ما می داند اما قدرت طلبی جایی برای حقیقت طلبی نمی گذارد. یک جا هم در موقعی که در مورد ندا سوال شد عکس آن زنیکه مصری را نشان داد! اصلا ایندو به هم چه ربطی دارد. به نظر من ان مثل بچه های بی تربیت و لجباز است که به جای قبول کردن اشتباهات و پاسخگویی به آنها میگن «پس خودت چی که اینطورو اونطور! منم دلم خواست کردم.» واقعا خنده داره مرتیکه گنده اینهمه مشکل تربیتی داره! و البته گریه داره که یعنی رییس جمهور ماست!!! 😦

 2. سایانا Says:

  دوست عزیز بسیار منطقی و درست میگویی.چرا دولت او را شهید اعلام نمی کند اگر به دست دشمنان کشته شده؟؟؟سوالی بود که تازه به ذهن رسیده

 3. said Says:

  چرا یک کلاغ چل کلاغ میکنید ما هم گوش دادیم اصلا در مصاحبه با لری کینگ نگفت که آمریکایی ها یا .. ندا را کشته اند
  گفت اجازه بدید برای ما هم روشن بشه بعد چون دوتا دوربین اونو ……
  در ضمن در این مصاحبه اصلا نگفت که در ونزو ئلا هم همینطور بوده
  خدایش نگفت
  لطفا اخبار را درست اطلاع رسانی کنید
  بعد هم لری اصلا اجازه حرف زدن به اون نمیداد و دائم تا این شروع به جواب دادن میکرد برک میگرفت و صحبتهاش قطع میشد
  اگه بچه های ایران این مصاحبه رو ندیده اند لطفا دروغ براشون ننویسید

 4. Twitter Trackbacks for اگر آمریکائی‌ها و انگلیسی‌ها «ندا» را کشته‌اند چرا دولت او را «شهید» اعلام نمی‌کند؟ « نگاهی دیگر [ourperspective.wordpress.com] on Topsy.com Says:

  […] […]

 5. ناشناس Says:

  .

 6. ایمان فخار Says:

  و یک سئوال هم من دارم
  من مالیات می دهم و منابع ملیم را در اختیار دولت می گذارم و دولت قسم خورده و موظف است که امنیت جان و مال مرا حفظ کند
  به من نوعی چه ارتباطی دارد که چه کسی و از کجا و چگونه وارد ایران شده و سر از امیر آباد در آورده و ندا را کشته؟
  دولت در هر شکلی لیاقت حفظ امنیت هموطن مرا نداشته و با دستگیری چندین نفر آدم بی گناه دیگر حتی بیش از پیش امنیت اجتماعی منرا مورد تهدید قرار داده است، آیا همین بی لیاقتی و عدم تدبیر برای پایبند نبودن به قسم ریاست جمهوری و در نتیجه ابطال آن کافی نیست؟

 7. شهروند Says:

  براي said:
  http://ilna.ir/newsText.aspx?ID=79104
  … وي در ادامه اين گفت و گو در جواب سوالي درباره مرگ مشكوك ندا آقاسلطان گفت: اين جريان قطعاً يک سناريو است و بسيار پيچيده عمل شده است. نکته دوم درباره اين ماجرا اين است که عين چنين اتفاقي در ونزوئلا عليه چاوز هم طراحي شده بود. البته از قوه قضاييه خواسته‌ام اين موضوع را به طور ويژه و جدي‌تر دنبال کنند که چرا اين شهروند ما کشته شده است… لينك را به دقت بخوان و حرف مفت نزن …

 8. Ghalam Says:

  دوست عزیز حرف شما کاملا بی‌ ربط است چون این همه دلیل و منطق برای فردی آورده میشود که اولا دارای قوه تحلیل باشد ثانیا دروغ گو و وقیح و پر رو نباشد،نه برای فردی همچون احمدی نژاد که نه فکر می‌کند نه توانایی‌ این کار را دارد چون اگر توانایی‌ فکر کردن داشت مملکت ما با این همه مشکل در زمینه هی‌ مختلف مواجه نمی‌شد!
  http://ghalambedast.wordpress.com

 9. Sara Says:

  1000 bar ahsant be in nokteh sanji!!!

 10. Ario Says:

  دوستان عزیز بهتره همه تقصیرها رو گردن ا ن نگذازیم اینجا خبر نگارهائی هستند که چنان پدر سیاستمدارها را در میاورند که جرات و توان مزخرف گفتنو ازشون میگیرن توی برنامه بی بی سی جرمی پکسمن خبرنگار یکبار یک سوالی رو 17 بار از نخست وزیر کرد تا هیچ راه فراری برای جواب نداشته باشه اون وقت لاری کینگ یکی از با تجربه ترین و یا ان خانم خبرنگار سی ان ان که غکس ندا را نشون میده مثل ابله توی مزخرف گوئی این ا ن کم میاره واقعا من نمیدونم اگر اینا یک مصاحبه درست ترتیب ندن مردم فکر میکنن لالندٌ این چه جور مصاحبه کردنه؟

 11. مهتا Says:

  حرف شما منطقی است ولی مشکل این است که طرف شما دروغگو ست

 12. بابک Says:

  حرف شما کاملآ صحیح و منطقی است خودشان هم اینها را خیلی بهتر از من و شما می دانند چه بسا که قاتلش رو هم می شناسند اما….

 13. آریو Says:

  این ابله ارزش جواب دادن نداشت. یه جیزی اونجا سرهم کرده. ارزش نداشت اینهمه چشم و برق و اینترنت رو صرف جواب دادن به محموق خائن بکنی جانم.

 14. ناباور Says:

  درود دوست عزیز

  تحلیلت بجاست. ولی از ا. ن. انتظاری نمی‌رود. ایشان کلا قسمت تحلیلی مغزشان پاره سنگ دارد! من شخصا تا بحال استدلال درستی از ایشان ندیده‌ام! واقعا حکومت چنین افرادی بر کل ایران دردآور است…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: