آیا آزادی «ورق» تلاش برای سور زدن به جنبش سبز است؟

فتوای جدید مراجع تقلید درباره پاسور (لینک به مطلب فرارو – لینک به این مطلب در بالاترین)

نظر آیت الله مكارم شیرازی نیز اینگونه اعلام شده است ؛ بازی با پاسور چنانچه در عرف محل از حالت قمار خارج شده باشد اشكالی ندارد . (لینک به مطلب آینده نیوز – لینک به این مطلب در بالاترین)

همچنین آیت الله العظمی سیستانی نیز در این خصوص با اشاره به شرایط عرف در جامعه خاطرنشان کرده اند: اگر بازی با آن بدون برد و باخت مالی باشد ، در این صورت بازی با آن بدون برد و باخت مالی اشکال ندارد. (لینک به مطلب میزان‌پرس – لینک به این مطلب در بالاترین)
——————————————————-

حالا اصولا چه نیازی بود که یکی دور بیافتد از تمام مراجع تقلید در زمینه پاسور نظرخواهی کند؟ چطور یک‌هو «پاسور» اینقدر مهم شد؟ چه نیاز اجتماعی یا فرهنگی‌ای پشت این ممنوعیت یا آزاد‌سازی هست؟بعدش هم خیلی جالب است که بطور ناگهانی همه این بزرگواران در این زمینه نظر یکسان یا خیلی شبیه به هم دارند. چرا؟ الان عرض می‌کنم.

از روزی که ناآرامی‌های بعد انتخابات ۲۵ خرداد شروع شد یک سوال همواره در ذهن من مطرح بوده:

چه حاکمیت موفق بشود به زور خواست خود را به مردم بقبولاند و چه مردم بتوانند در این مورد خاص حرف خود را پیش ببرند، آینده رابطه «دولت» و «ملت» چگونه خواهد بود؟

خیلی از آن چیزها که در یک رابطه معمولی نباید بشکنند در رابطه میلیون‌ها مردمی که به موسوی و کروبی رای دادند و دولت اکنون شکسته. احترام متقابل، جایگاه هر طرف در قدرت، حد و حدود اطاعت، نحوه بیان اعتراض و خیلی چیزهای دیگر بحدی آسیب دیده‌اند که آن رابطه قبل از ۲۵ خرداد بین حکومت کننده و حکومت شونده دیگر امکان وجود ندارد. این است که مدام دارم فکر می‌کنم دولت و ملت در آینده پیش‌رو با هم چگونه رفتار خواهند کرد.

مثلا آیا دولت در زمینه‌های اقتصادی سیاست‌های سختگیرانه‌ای به مردم را اعمال خواهد کرد تا وضع مالی مردم خراب شود و آنوقت بفهمند که باید نگاه‌شان به دستان کسانی باشد که بر سر چاه نفت نشسته‌اند و در ازای دریافت قوت لایموت از اعتراض سیاسی دست بردارند و یا حکومت با اتخاذ سیاست‌های دست و دلبازانه اقتصادی جیب مردم را پر پول می‌کند تا خلق‌الله به فکر خرید و چشم و هم چشمی بیافتند و فکر سیاست را رها کنند؟

در عرصه سیاست آیا دولت با انقباض بیشتری عمل خواهد کرد و یا با باز کردن فضای سیاسی سعی خواهد کرد که رهبران این اعتراضات را وارد بده بستان‌های پشت پرده کند؟

در عرصه اجتماعی آیا دولت با سختگیری‌های بیشتری در زمینه مسائل اجتماعی -مثل حجاب- پیش خواهد آمد تا به نوعی زهر چشم از مردم بگیرد و به آنها بفهماند که حاکم کیست و قدرت در دستان چه کسی است و یا با آزاد گذاشتن نسبی جامعه در این موارد و احیانا دادن آزادی‌های بیشتر کاری می‌کند که مردم حواس‌شان به هدیه جدید معطوف شود و قید سیاست را بزنند؟

این‌ها سوالاتی هستند که برنامه‌ریزان کلان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی جامعه باید در کوتاه مدت -چون وقت کم است- برای‌شان جواب‌های محکم و درست بیابند. هرکدام از این گزینه‌ها اثرات مثبت و منفی خود را بر جامعه و بر لایه‌های مختلف حکومت دارند. مثلا اگر در اقتصاد سختگیری شود، دیگر کسی پول نخواهد داشت که نتیجه «کوبیدن کلنگی و رفتن بالا»ی آقازاده‌ها را بخرد و یا محصولات خودرو سازان روی دست‌شان خواهد ماند. در صورت دادن پول بیشتر به مردم هم دیگر کسی نیازی به هشت ساعت سر کار رفتن ندارد آنوقت احتمال آمدن مردم به خیابان بدون دغدغه نان بیشتر خواهد بود.

حال آیا آزاد شدن «پاسور» در این وانفسای سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی بخاطر این است که سر مردم به «رامی» و «۲۱» گرم شود و حواس‌شان از ساعت برود و برای آمدن به خیابان‌ها دیرشان بشود چیزی است که در آینده خواهیم دید. فعلا که حضرات چند تا «سور» اساسی از مردم خورده‌اند. شاید این «آزادسازی پاسور» هم برگی باشد در آستین ایشان تا بلکه بتوانند با سرگرم کردن مردم در پای بساط یک سور هم ایشان به خلق‌الله بزنند. یادمان نرود که شطرنج بلافاصله بعد از خاتمه جنگ آزاد شد و ویدئو در اوائل دوران بازسازی. اینکه آیا «پاسور» قدرت کنترل این حرکت بزرگ مردم را دارد یا نیاز به برگی بزرگتر و «آس»تر مثل «حجاب» است را باید نشست و دید.

لینک این مطلب در بالاترین

Advertisements

5 پاسخ to “آیا آزادی «ورق» تلاش برای سور زدن به جنبش سبز است؟”

 1. reza Says:

  رنگ سایت خود را سبز کنید.

 2. morteza Says:

  kar besyar pasandidehie kardand in hazarat , agar jonbeshi bekhad ba azad sazi pasoor motelashi beshe bedin maani ast ke jonbeshist abaki va sathi

 3. خلیل Says:

  آس مردم، اتحادشان برای خواسته ی مشخص است. آس حکومت دادن امتیازات بیشتر؛ اگر حمله نکنی، حمله می کند. قانون بقاء این است

 4. Twitter Trackbacks for آیا آزادی «ورق» تلاش برای سور زدن به جنبش سبز است؟ « نگاهی دیگر [ourperspective.wordpress.com] on Topsy.com Says:

  […] آیا آزادی «ورق» تلاش برای سور زدن به جنبش سبز است؟ « نگا… ourperspective.wordpress.com/2009/10/11/pasoor – view page – cached فتوای جدید مراجع تقلید درباره پاسور (لینک به مطلب فرارو – لینک به این مطلب در بالاترین) — From the page […]

 5. رضا Says:

  نمیدانم نوشته‌های زیر به آنچه گفتید ربط دارد یا نه. به نظرم بی ربط نیست.
  ممکن است راههای میانه‌ای هم پیدا شود. همان که میگویند چماق و هویج. وقتی این روش موثر واقع شد دوباره چماق جای آن را میگیرد. البته انتخاب هویج از سر ناچاری است. روز قدس به آنها نشان داد که موضوع اصلا تمام نشده است. جایی خواندم که آیا اینها فعالان آزاد را به طور گروهی دستگیر میکنند؟ نویسنده پاسخ داده بود که ممکن است روش قطره‌ای را در پیش بگیرند یعنی دو تا را بگیرند، یکی از قبلیها را آزاد کنند و به همین ترتیب، یک ماه بعد دوباره آنکه آزاد شده را بگیرند. به این ترتیب هم هزینه را پایین میآورند و هم زهر چشم نشان میدهند و وادار به سکوت میکنند. همین الان عده‌ای نشسته‌اند تا مثلا برای بحران کنونی راه چاره بیابند. احتمالا فردا یک دفعه ۵-۶ روزنامه منتقد از ممنوعیت خارج میشوند (هویج) ولی یک ماه بعد دو تای آنها دو باره ممنوع میشوند. با این روش روزنامه‌های دیگر به طور خودکار خودسانسوری میکنند. خودشان اصطلاح براندازی نرم را استفاده میکنند. سرکوب هم به این ترتیب میتواند نرم باشد. فردا حتی ممکن است موسوی را بیاورند در سیما تا حرفش را بزند. موسوی هم ممکن است چون فرصتی بی سابقه دستش افتاده و هم با توصیه‌های ریش سفیدانه پشت صحنه، حرف آنچنان موثری نزند و کلی گویی کند. (همان روش خاتمی در دوران ریاست جمهوری که اعتماد بی موردش به اینها کشور را کامل در اختیارشان قرار داد) همین! بعد هم خواهند گفت که همه دیدند که به مخالفان هم فرصت دادیم.بعد باز روز از نو روزی از نو. یا همه زندانیان را ممکن است آزاد کنند ولی دو ماه بعد، چند نفری را بگیرند. فرمانده نیروی انتظامی گفته است که گشت ارشاد دو باره فعالیت نخواهد کرد. البته اشاره کرده که به طور مخفی فعالیت میکند و مردم هم دیگر فهمیده‌اند و لزومی به آن نیست. میدانیم که طبق معمول دروغ میگوید. برداشتن گشت ارشاد هویج است. یا میگوید سبزها تا مرز آشوب تحمل میشوند. این ارائه هویج از سر ناچاری و ترس شدیدی است که به جانشان افتاده.

  به نظر من راه چاره این است که مردم سطحی از خواسته‌ها را (نه بیشتر و نه کمتر) مطرح کنند و تا رسیدن به آن از پای ننشینند. کاری هم به این که کروبی، موسوی و خاتمی در آینده چه میکنند نداشته باشند. به احتمال زیاد آنها از پای نمینشینند و مردم را همراهی خواهند کرد ولی این سه نفر الان بشدت از طریق روشهای ریش سفیدانه تحت فشار هستند و ممکن است همانطور که خاتمی در آن سالها کوتاه آمد، کوتاه بیایند و به حداقل ناچیزی رضایت دهند. علما را هم با طرح این موضوع که آبروی اسلام در خطر است توجیه میکنند. آنچه که رفسنجانی در نماز جمعه اعلام کرد اصلا کارساز نیست. مثلا گفت زندانیان آزاد شوند و صدا وسیما موضوعات را به بحث بگذارد (حتما مردم هم بنشینند در خانه و گوش بدهند!). این خوب است ولی هیچ تضمینی نیست که ۱۵ روز بعد با مهارت، شرایط را برنگردانند. چهار تا بحث آزاد در صدا و سیما و سپس تعطیل کردن آرام آن دردی را دوا نمیکند. در این بحث های آزاد ممکن است چهار تا آدم میانه رو را بیاورند و کمی دل مردم را خنک کنند و بعد هم تعطیل! یعنی موضوع حل شد! زندانیان ممکن است آزاد شوند و یک ماه بعد دوباره احضار گردند. روش رفسنجانی برای خودش خوب است و هیچ تضمین بلند مدتی نمیدهد.

  از دید من به عنوان سه مورد مهم از سطح خواسته‌ها، انتخابات باید باطل شود و مردم حق ۱۰۰٪ برای تظاهرات خیابانی داشته باشند. معرفی قاتلان، شکنجه‌گران و مسئولان رده بالای آنها به مردم. خودشان میگویند ۳۰ کشته. ۷۰ کشته هم که توسط سبزها تایید ۱۰۰٪ شده. عدد واقعی به احتمال قوی بیشتر است. بگوییم همان ۳۰ کشته. ۳۰ قاتل را به مردم معرفی کنند. سرپرست این قاتلین فرماندهان بسیج، سپاه و نیروی انتظامی بوده‌اند. مسئولین اینها باید محاکمه شوند. حق تظاهرات خیابانی از آزادی روزنامه‌ها و چهار تا گفتگوی آزاد در صدا و سیما هم مهمتر است.

  به هر حال مردم باید مواظب باشند. نباید به خروس قندی و حرفهای کدخدا منشانه و ریش سفیدانه راضی شد. (مثلا آقای کنی را به این منظور پیش انداخته‌اند) به نظر من اینها چون شکست خورده‌اند در حال تغییر روشهای خود هستند و دارند به سطح جدیدی از موذیگری ارتقا می‌یابند!

  ببخشید، پراکنده گویی کردم.
  ————————————-
  آقا رضای عزیز سلام
  بسیار لذت بردم از این کامنت شما. من را به فکر فرو برد. با تک تک حرف هائی که مطرح کرده ای موافق هستم. مطلقا پراکنده گوئی هم نبود و همه مطالب درست و حسابی به هم اصطلاحا جفت و جور شده اند در حرف هائی که اینجا گفته ای.
  حسابی به فکر رفتم. باید در این باره چیزی بنویسم.

  خوشحالم که به من لطف داری.
  با تقدیم احترام
  محمد (ققنوس)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: